Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Orszak Trzech Króli w święto Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana jest świętem Trzech Króli. W piątek, 6 stycznia, wyruszy Orszak 4 parafii: Krzyża Świętego, św. Andrzeja Boboli, Michała Archanioła i Miłosierdzia Bożego - Będziemy wspominać Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi – ogłaszają duszpasterze z Krzyża. - To wydarzenie zapowiada, że Zbawiciel nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich ludzi na ziemi. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego.

Orszak Trzech Króli parafie organizują przy udziale, Miasta Łomża, Gminy Łomża oraz Powiatu Łomża. Zachęcają „do wspólnego, rodzinnego świętowania i ogłaszania tajemnicy Narodzenia Pańskiego na ulicach naszego miasta”. Orszak rozpocznie się mszą w tych parafiach w piątek o godz. 12., po czym nastąpi przejście do Ołtarza Papieskiego przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie odbędzie się symboliczny pokłon Trzech Króli. Organizatorzy pragną przypomnieć o wielkim Polaku i Świętym Papieżu Janie Pawle II, którego słowa są ciągle aktualne. Uczestnicy Orszaku otrzymają ozdobną koronę.

- Przygotujmy stroje kolędnicze - nie tylko dla najmłodszych – zachęcają księża z parafii na Wzgórzu Krzyża Świętego. - Niech także dorośli odważnie podejmą piękne tradycje kolędnicze! 

Znaki pisane kredą poświęconą
Duszpasterze zachęcają, aby pobłogosławioną kredą oznaczyć domy na znak przyjęcia Wcielonego Słowa Bożego. Można na drzwiach napisać pierwsze litery tradycyjnych imion Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz rok bieżący: K + M + B 2023. Można także zapisać kredą inaczej znaki: C + M + B 2023 jako skrót łacińskiego zdania „Christus mansionem benedicat”, które tłumaczy się: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Oba sposoby zapisu są poprawne. Składane przy tym ofiary są przeznaczone na Liturgiczną Służbę Ołtarza. Jednocześnie 6. stycznia jest Dniem Pomocy Misjom i Misyjnym Dniem Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne.

Jasełka po mszy w Bożym Ciele
Duszpasterze parafii Bożego Ciała ogłosili, że w Trzech Króli świętujemy objawienie się Chrystusa narodom pogańskim - wszystkim ludziom, których reprezentują Królowie - Mędrcy ze wschodu. Msze św. będą w porządku niedzielnym: o godz. 8., 10., 12. i 18. Msza trydencka o godz. 14. Taca przeznaczona jest na misje. Podczas mszy zostaną poświęcone kadzidło i kreda. Poświęconą kredę będzie można dostać, za dobrowolną ofiarą, przy wyjściu z kościoła. Księża w święto Trzech Króli zapraszają dzieci z rodzicami na mszę o godz. 12. Zachęcają, aby najmłodsi przy pomocy rodziców przygotowali strój pastuszka, aniołka lub króla. Na rozpoczęcie Eucharystii o godz. 12. odbędzie się procesja dzieci w kościele i pokłon Trzech Króli. Po zakończeniu mszy wszystkie przebrane dzieci zostaną nagrodzone słodkim upominkiem. Po mszy dzieci z parafii Bożego Ciała wystawią jasełka.

Z Katedry i św. Andrzeja do Miłosierdzia Bożego

- Kochani Parafianie i drodzy Goście! - napisali duszpasterze z parafii pw. św. Michała Archanioła. 

6. stycznia, to jest w Uroczystość Objawienia Pańskiego bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 12. weźmiemy udział w Orszaku Trzech Króli. Zapraszamy wszystkich do wspólnej drogi, udziału, śpiewu kolęd oraz świadectwa, że Bóg objawił się w Swoim Synu, Jezusie Chrystusie!

Księża parafii św. Andrzeja też ogłosili niedzielny mszy porządek w piątek. O godz. 13. serdecznie zapraszają do wspólnego, rodzinnego kolędowania, świętowania i ogłaszania tajemnicy Narodzenia Pańskiego ulicami Łomży w Orszaku Trzech Króli, który uda się tym razem pod figurę Chrystusa Króla Wszechświata, by oddać cześć Nowonarodzonemu. Król parafii przy Wąskiej będzie ubrany na zielono, stąd apel o przygotowanie strojów kolędniczych z wykorzystaniem zielonego i złotego.  

Duszpasterze z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zapraszają w piątek do udziału we mszy o 12. - Po niej rozpocznie się w naszej parafii Orszak Trzech Króli. O godz. 13. powitamy przy ołtarzu papieskim orszaki z trzech parafii: pw. św. Andrzeja Boboli, pw. Krzyża Świętego oraz z parafii katedralnej. W tym miejscu zakończą się nasze uliczne jasełka. Każdy uczestnik Orszaku otrzyma koronę i śpiewnik... Wieczorem w kościele dolnym po mszy o godz. 18., tj. ok. 19. będzie koncert „Rodzinne kolędowanie” w wykonaniu artystów z barytonem Rafałem Songanem.

- W koncercie, który jest dla nas prezentem noworocznym, aktywny udział wezmą księża proboszczowie – głoszą księża. - Zapraszamy całe rodziny: od najstarszych do najmłodszych.

Natomiast w Niedzielę Chrztu Pańskiego zapraszają na misterium bożonarodzeniowe „Boże Narodzenie na dworcu" w wykonaniu grupy teatralnej „Dolina Miłosierdzia”. Spektakl po mszy o 15. - około 16. w auli św. Jana Pawła II.

Mirosław R. Derewońko 
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę