Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na motocyklu?
Jazda motocyklem to uczucie, które można określić słowami „chwilo trwaj". Aby tak było i aby można było się cieszyć tą pasją bez przerwy, warto zadbać o odpowiednie ubranie motocyklowe i akcesoria. Jednym z nich jest pas na nerki. Ma on wiele funkcji, które wpływają na komfort jazdy motocyklem.
Nie jest niczym odkrywczym, że odpowiedni strój na motocykl to nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Poszczególne elementy stroju, jak i akcesoria zapewniają ochronę podczas na przykład upadku, a także chronią przed czynnikami atmosferycznymi. One to podczas jazdy dają się zazwyczaj mocno we znaki. Do jednych z nich należy hulający wiatr, który w wyniku motocyklowego pędu jest jeszcze bardziej odczuwalny. Pasy nerkowe odpowiednio dobrane chronią przed jego działaniem nerki i tak zwane korzonki. Jednak to niejedyne funkcje, które pełnią pasy nerkowe. O tym, dlaczego jeszcze warto je założyć, w dalszej części tekstu.
Pasy nerkowe – opłacalna inwestycja
Być może pas nerkowy niektórym może się wydawać czymś niepozornym lub też niepotrzebnym. Jednak jeśli chcemy, by nasza pasja jazdy na motocyklu nie obfitowała w nieplanowane przerwy (w wyniku tzw. przewiania), warto zadbać o dolną część kręgosłupa. Warto też dodać, że pas dobrze jest nosić nie tylko podczas chłodnych pór roku pod kurtką, ale także podczas ciepłego lata – nawet wtedy plecy są narażone na działanie zimnych podmuchów wiatru. Przyjrzyjmy się więc, jak taki pas wygląda. Otóż jest on wykonany ze skóry lub – i takie współcześnie spotyka się najczęściej – z neoprenu. Jest to materiał bardzo elastyczny i znany ze swoich właściwości termoizolacyjnych. Właśnie te dwie cechy tego materiału przyczyniają się do samego dobra podczas jazdy motocyklem. Poniżej pełna lista w temacie, dlaczego warto podczas jazdy stosować motocyklowy pas nerkowy.
Motocyklowy pas nerkowy – (nie tylko) do zadań specjalnych
Pas motocyklowy nie tylko chroni dolną część kręgosłupa i organy wewnętrzne (nerki) przed przewianiem. Pas nerkowy to także szereg innych korzyści. Warto zacząć od tego, że podczas wielu aktywności, a więc także podczas jazdy motocyklem, konieczna jest odpowiednia postawa. Powinna być ona komfortowa i nie przeciążać różnych partii ciała. Różne przeciążenia wpływają nie tylko na mrowienia czy drętwienie poszczególnych części ciała podczas jazdy. Są także przyczyną bólu już po skończonej jeździe. Zamiast więc tracić czas na różnego rodzaju masaże czy rehabilitacje, lepiej zainwestować w pas nerkowy i przeznaczyć każdą chwilę na pasję. Co dają jeszcze pasy nerkowe? Otóż:
- chronią organy wewnętrzne przed nadmiernymi drganiami podczas jazdy – zwłaszcza po nierównym terenie, jak jest to podczas jazdy crossowej i enduro;
- są dodatkową ochroną przed uderzeniem czy otarciem – mogą minimalizować skutki takich zdarzeń;
- odciążają mięśnie i ścięgna, redukując ich zmęczenie podczas jazdy.
Jak więc widać, pas nerkowy motocyklowy działa wielokierunkowo, za każdym razem wpływając na komfort jazdy.
Pasy nerkowe – rodzaje
Pasy nerkowe są przystosowane do różnych aktywności motocyklowych. I tak pasy nerkowe przeznaczone do jazdy motocrossowej czy enduro są przewiewne i lekkie. Natomiast też przeznaczone dla motocyklistów poruszających się na szosie chronią skutecznie przed zgubnym wpływem wiatru. Pasy nerkowe mają też różną szerokość i różne zapięcia – klamry, rzepy – i dodatkowe dociągi na bokach. Te ostatnie sprawiają, że pas nerkowy dzięki nim jest lepiej dopasowany. Producent niektórych pasów motocyklowych nerkowych zadbał też o to, by miały one dodatkową wkładkę termiczną, którą można stosować w zależności od pry roku. Pasy mogą też mieć wszyte dodatkowo różnego rodzaju ochraniacze, które zamortyzują upadek. Pas nerkowy jest też często wyposażony w małe kieszonki, które czynią go jeszcze bardziej praktycznym. Zwłaszcza gdy jest on noszony np. latem na sam t-shirt.
Pas nerkowy – jaki będzie najlepszy
Przede wszystkim dla motocyklistów (nawet tych, którzy są pasażerami) ważne jest, na jakim rodzaju motocykla się poruszają. Inny jest bowiem (o czym wcześniej wspomniano) pas na motocykl na szosę, a inny do jazdy enduro czy crossowej. Warto też wiedzieć o tym, że neopronowy pas będzie przydatny podczas wymuszonej przez rodzaj motocykla jazdy pochylonej – dzięki temu, że taki pas jest bardziej elastyczny. Jest też łatwiej go ze sobą zabrać na tzw. wszelki wypadek i schować w podręcznym bagażu. Z kolei pasy wykonane ze skóry sprawdzą się, gdy pozycja na motocyklu jest wyprostowana. Taka występuje podczas jazdy na motocyklu typu chopper. Bardzo istotne jest również to, by pas miał właściwy obwód. Tylko wtedy – ściśle przylegając do ciała – będzie spełniał należycie swoje funkcje.
Pas nerkowy motocyklowy to proste, ale skuteczne rozwiązanie pomocne w tym, by w pełni cieszyć się jazdą na motocyklu. Warto więc skorzystać z szerokiej oferty pasów wykonanych z wytrzymałych materiałów według najwyższych standardów. To opłacalna inwestycja, jak każda, która dotyczy naszego zdrowia czy... pasji.
tekst płatny