Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 13 listopada 2024 napisz DONOS@

Odszedł Henryk Łepkowski

W wieku blisko 84 lat zmarł Henryk Łepkowski. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Powiatowym w Łomży, Urzędzie Miejskim w Łomży oraz Urzędzie Skarbowym w Łomży. W latach 1974-1978 był naczelnikiem gminy Śniadowo. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Na emeryturze wciąż był aktywny: interesował się numizmatyką, był też miłośnikiem roślin i lokalnej historii, współtworząc choćby zbiorową, monumentalną pracę „Ecclesia Smlodoviensis. Dzieje parafii i kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie”.

Henryk Łepkowski, syn Feliksa i Rozalii z Kupidłowskich, urodził się w Łomżycy 28 kwietnia 1939 roku. Jak opowiadał, lata II wojny światowej nie były łatwe, a po zajęciu Łomży przez wojska radzieckie ich rodzina została wysiedlona do wsi Truszki Sapki koło Śniadowa, gdzie spędziła ciężką zimę ostatniego roku wojny. Po ukończeniu szkoły podstawowowej w roku 1953 rozpoczął naukę w Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży, w której po czterech latach zdał maturę. Obawiał się, że zostanie skierowany aż na dwa lata do pracy w kopalni węgla kamiennego w Libiążu, gdzie wcześniej odbył praktyki, ale trafił do miejscowości Stare Pole w powiecie malborskim. Tam przez niespełna trzy miesiące pracował w cukrowni, po czym udało mu się wrócić do Łomży. Od roku 1958 pracował w Wydziale Finansowym Powiatowej Rady Narodowej w  Łomży, co trwało do roku 1969. W latach 1965-1971 studiował na Uniwersytecie Warszawskim, na którym ukończył Zawodowe Studia Administracyjne. Dzięki temu do roku 1974 pracował jako radca w Kolegium ds. Wykroczeń Wydziału Spraw Wewnętrznych Urzędu Powiatowego w Łomży. W roku 1973 rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwesytetu Warszawskiego, które ukończył w roku 1979. W tym samym czasie, w okresie 19 grudnia 1974 – 24 listopada 1978, był naczelnikiem gminy Śniadowo. Jak wspominał, był to okres niełatwy, początków województwa łomżyńskiego; do tego naznaczony klęskami żywiołowymi, jak wichury czy pożary okolicznych wsi. Udało się jednak postawić nowe słupy trakcji elektrycznej oraz odbudować spalone zabudowania, a do tego przeprowadzić meliorację terenu gminy.

Kolejnymi sukcesami naczelnika Łepkowskiego było dokonanie powszechnego uwłaszczenia rolników, rozpoczęcie w gminie uprawy kukurydzy, dzięki czemu Śniadowo szybko stało się największym producentem mleka w regionie oraz wybudowanie ośrodka zdrowia. Za te osiągnięcia Henryk Łepkowski został odznaczony brązowym Medalem XXX-lecia Polski Ludowej, a w roku 1982 Złotym Krzyżem Zasługi. Jego kolejnym miejscem pracy był Urząd Miejski w Łomży, skąd w roku 1983 przeszedł do Urzędu Skarbowego w Łomży. Przepracował w nim ponad 21 lat, po czym w roku 2004 odszedł na zasłużoną emeryturę. Wciąż jednak był bardzo aktywny: póki pozwalało mu zdrowie zajmował się sadem; jego wielką pasją było też hodowanie roślin ozdobnych, czego efektem był jeden z najpiękniejszych balkonów przy ulicy Pięknej, a doniczki z kwiatami zdobiły też, ku radości sąsiadów, klatkę schodową. Interesował się również numizmatyką, z pasją kolekcjonował nie tylko starsze monety czy banknoty, ale również współczesne, w tym wydawane w różnych seriach. W roku 2017 zorganizował zjazd na 60-lecie matury w Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży. Jego zainteresowanie lokalną historią znalazło również odbicie we współtworzeniu zbiorowej pracy pod redakcją Marii Przytockiej, wydanej w roku 2018 „Ecclesia Smlodoviensis. Dzieje parafii i kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie”.

W ostatnich latach miał coraz większe problemy ze zdrowiem, ale nikomu nigdy nie odmawiał pomocy: choćby z racji wieloletniej pracy w Urzędzie Skarbowym, będac już po 80-tce, wielu sąsiadom sprawdzał lub pomagał wypełniać zeznania podatkowe, ale nie tylko z tego powodu zapisał się w ich wdzięcznej pamięci jako człowiek dobry, zawsze uśmiechnięty i życzliwy. 

Wojciech Chamryk

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę