Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

12 miesięcy sukcesów i porażek w Roku 2022

Główne zdjęcie
Mural w Warszawie

Miniony rok 2022 żegnamy w sylwestra prawie wiosenną aurą, po słonecznej sobocie z temperaturą 12 stopni Celsiusa. Od kilku dni w Łomży huki fajerwerków przypominają, że czas znowu zatoczył koło. Nasi Znani Rozmówcy zastanawiająco często, niezależnie od siebie, podają za najważniejsze wydarzenie roku nie to, co przeżyliśmy nad Narwią i Wisłą, tylko to, co widzieliśmy nad Dnieprem. Ciekawi jesteśmy, jak minął rok Znanym Łomżyniakom, na co zwrócili uwagę i co pozostało w ich pamięci. O tym traktuje swoiste podsumowanie roku sukcesów i porażek, z nadzieją na przyszłość.

W numerze 999 „Gazety Bezcennej” opublikowaliśmy redakcyjne podsumowanie wydarzeń roku 2022. Dlatego w 4lomza.pl postanowiliśmy oddać głos Czytelniczkom i Czytelnikom, aby poznać też Państwa opinie. Możecie refleksjami podzielić się w komentarzach na profilu redakcyjnym FB.   

Na Farnej, WOPiTU i QatarJ
Jadwiga Serafin, właścicielka Restauracji Na Farnej, cieszy się, że wreszcie po 3 latach przebudowy otwarto Stary Rynek. Odbyła się ponownie Łomżyńska Wieczerza Wigilijna i po raz 1. święto ulicy Farnej za pieniądze Budżetu Obywatelskiego, z którego będzie też drugi festyn koncertowy w 2023. Zdaniem Pani Jagody, dużo działo się w sercu starówki za sprawą Miejskiego Domu Kultury DŚT i dyrektora Krzysztofa Zemło, szczególnie latem, np. koncerty i spektakle Cafe Kultura przy Galerii. 


Dla psycholog Renaty Szymańskiej najważniejszym wydarzeniem był wybuch wojny w Ukrainie, niezwykła chęć Polaków do pomagania kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną i wspieranie walczących w Ukrainie. Radość dał koniec pandemii Covid-19 i odzyskanie możliwości normalnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. W Łomży otwarto ZOL, przez lata wyczekiwany zakład opiekuńczo-leczniczy. Świętowała 30-lecie związku małżeńskiego (luty) i 30-lecie swojej pracy w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, który powstał też przed 30 laty. 

Nauczyciel języka polskiego Paweł Drożyner za wydarzenia uważa: inwazję Rosji na Ukrainę, gdy ruszyła fala uchodźców, docierając do miast i gmin, oraz emocje globalne i narodowe, wywoływane przez awans reprezentacji Polski do 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej Qatar. - Bo matury nawet w skali kraju to wpływ na kilkaset tysięcy uczniów i nauczycieli, a z rodzinami może na dwa miliony ludzi – wyjaśnia dyrektor „Ekonomika”. - Wojna i Mistrzostwa Świata, a zwłaszcza wojna, to wpływ na kilkaset milionów ludzi, na samopoczucie, świadomość i poczucie zagrożenia o życie.

Budowy, walka o etaty i świadomość 
Po 30 latach ceniona polonistka Wiesława Domalewska zmieniła mieszkanie. Przeprowadziła się z bloku przy SP nr 10, gdzie uczyła po mistrzowsku, do bloku przy parku Jana Pawła II i bliżej SP nr 9, w której dzieli się mądrością, wiedzą i dobrym sercem z nastolatkami. W tym roku doczekała się wnuczki Antosi. Rok uważa za udany pod względem piękna wrażeń, m.in. z powodu aktywności Filharmonii Koncertowej. Co miesiąc bywa na koncertach muzyki klasycznej, ale lubi i odmienne stylistyki: Stare Dobre Małżeństwo i Raz Dwa Trzy. - Ten rok przejdzie do historii naszej rodziny. Mamy pod opieką rodzinę ukraińską z Kijowa: babcię, dziadka, ich córkę, dwoje dzieci, prababcię.

Kulturoznawczyni Ewa Sznejder przez cały rok żyła remontami, budową i rozbudową obiektów w Drozdowie: Muzeum Przyrody, Dworu Lutosławskich. Wypiękniały od dachu z drewna po willową część parkową. Po 40 latach od powstania placówki zbudowano w stanie surowym nowy pawilon przyrodniczy 300 mkw. W podziemiu znajdzie się efektowna wystawa akwarystyczna. Zwiedzający wejdą w podwodny świat 5 kontynentów. Furorę zrobiły festyny ekologiczne. Kontemplację piękna natury połączono ze zdobyciem wiedzy o ziołach i powstała Interdyscyplinarna Grupa Ziółkolubni. Rada Muzeum i Dyrekcja proponują nadanie Szkole w Drozdowie imienia Rodziny Lutosławskich.          


Sędzia Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego, skończył remont 2. piętra zabytkowego gmachu przy ul. Dwornej w 2021 r., a w 2022 r. - remont 1. piętra. Parter będzie remontowany z budynkiem po sąsiadującym banku. Powiększy to dotychczasową powierzchnię około 2 tys. mkw. o drugie tyle. Trwają prace nad projektem przebudowy i uzyskaniem funduszy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Oprócz tego, toczy się nieustanna walka o etaty orzecznicze – sędziowskie i urzędnicze. Jeśli ktoś z pracowników odchodzi na emeryturę, to wydaje się, że można na to miejsce przyjąć następcę. Ale... w praktyce nie jest prosto, bo Ministerstwo nie zawsze utrzymuje etat w Łomży, a spraw nie ubywa.

Władysław Tocki jest od ponad 32 lat redaktorem naczelnym Tygodnika Regionalnego „Kontakty”. W Łomży i regionie nie odnotował wydarzeń na tyle znaczących, aby je pamiętać za dwa, trzy lata. Natomiast wywołują w nim nieustanne zdziwienie i refleksję smutną niemal codzienne komunikaty o oszustwach metodą na wnuczka i policjanta. Polegają na dzwonieniu do ludzi z informacją, że ich bliscy są w tarapatach, np. wypadek drogowy. Intencja pomocy bliskim sprawia, że przekazują kasę oszustom. W demokracji żyjemy od 1989, a mimo to rodacy żyją w przeświadczeniu z lat komuny: w Polsce za łapówkę, pieniądze, da się załatwić wszystko, by nie ponosić odpowiedzialności karnej, zgodnie z prawem. Smutno. Świadczy to o świadomości społeczeństwa i kondycji naszego państwa.   


Rok 2022 zdominowała wojna w Ukrainie 
Dziennikarz Polskiego Radia Białystok Paweł Wądołowski od prawie 18 lat relacjonuje wydarzenia na antenie znanej rozgłośni. Jego zdaniem, wydarzenia najważniejsze z perspektywy świata, Polski i regionu wiążą się z wojną w Ukrainie od 24. lutego 2022. Atak Rosji ukazał słabość instrumentów polityki międzynarodowej – nie potrafiła poradzić sobie z barbarzyńcą Putinem. Dyktator przestał przestrzegać zasad i zachowuje się jak dresiarz: pobił człowieka i ma pretensje do obrońców ofiary. Polacy pokazali, mimo sporów, że mają wielkie serca i przyjęli kilka milionów obywateli Ukrainy.

- Uważam, że gdyby nie twardy opór Ukraińców, Rosja mogłaby zagrażać bezpieczeństwu Polski – mówi Pan Wądołowski. - Chociaż brzmi to brutalnie, z naszej perspektywy, łatwiej bronić wolności Polski nad Dnieprem niż nad Bugiem, dlatego powinniśmy ich wspierać na wszystkie sposoby. W województwie podlaskim tysiące mieszkańców przyjęło do siebie uchodźców i zaangażowało się w pomoc bombardowanej i krwawiącej Ukrainie, zbierając żywność, leki, odzież. Musieliśmy przez to spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób i nauczyć się zupełnie nowych dla wielu z nas rzeczy.

Paweł Wądołowski wielokrotnie informował nas za pośrednictwem Polskiego Radia Białystok o tragedii w Ukrainie i relacjonował to, co się tam dzieje, wyjeżdżając z konwojami humanitarnymi. 

 

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski za najważniejsze wydarzenie roku uważa odejście do Domu Ojca Papieża Benedykta XVI, teologa i proroka naszych czasów. Jeszcze jako profesor i kardynał Joseph Ratzinger przewidywał przemiany w Kościele, postępującą sekularyzację i przyszłość we wspólnotach - małych, ale autentycznie kochających Boga. Dlatego bp Janusz wyróżnił też Synod, który w okresie kryzysu w Kościele i  odchodzenia od Boga młodzieży pomagał poszukiwać dróg dotarcia do wiernych, żeby pozostali we wspólnocie Chrystusowej. Cały rok zdominowała wojna w Ukrainie przez inwazję Rosji: historia niewiele nas nauczyła, znowu brat wystąpił przeciwko bratu. Wojna na wschodzie była próbą wielkoduszności Polaków, bo potrafiliśmy pomagać bez uprzedzeń.


- W 1939 roku też wielu ludzi nie wierzyło, że wojna wybuchnie, a jednak tak się stało i pochłonęła około 60 / 70 milionów ofiar – przypomina historyk Marek Urban, współtwórca Firmy Edukacyjnej Marka, w październiku świętującej 30-lecie, i autor zbioru miniesejów historycznych „Zanurzeni w historii” (Warszawa, 2022). - Wojna w Ukrainie będzie mieć na pokolenia konsekwencje dla Polski, Europy, świata tak jak atak na World Trade Center w 2001, w efekcie wojna w Iraku w 2003. Nasza rodzina przyjęła rodzinę z Ukrainy, zatem na konflikty z Rosją i cierpienia ofiar patrzymy nie przez serwis informacyjny, a z punktu widzenia sąsiadów, których bliscy tam zostali. Wcześniej nigdy nie mieliśmy doświadczeń tak bliskiego uczestnictwa w życiu innej rodziny, jak sporo rodzin w Łomży.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Czas pożegnać rok 2022

Rok 2021


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę