Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Rok 2021

Mrozy po - 25 stopni Celsjusza zaczęły rok 2021 i mrozami rok się kończy, choć lżejszymi po - 10. Patrząc na śniegi, rozmyślamy o 12 minionych miesiącach, które w wielu dziedzinach życia Łomży i okolic przyniosły sukcesy albo konsternację. Oswoiliśmy się z pandemią, lecz jej nie pokonaliśmy, bo wirus ma nowe odmiany, a chęć do zaszczepienia przeciw Covid nie wszyscy. Podsumujemy, co ważnego się wydarzyło i kto awansował w instytucjach. Wbrew pozorom, sporo się działo w 2021.

Pas niezabudowanego terenu między domami leżał sobie spokojnie przez kilkadziesiąt lat od torów przy Sikorskiego w kierunku Nowogrodzkiej. Aż tu przyszła kolej na Łomżę i planiści zastanawiają się, którędy mogłaby przebiegać linia. Biorą pod uwagę budowę estakady na 10 m, a nie liczą się ze zdaniem władz miasta, które wolałyby tory od strony zachodniej. Czy będzie kolej, zależy od rządu.

Via Baltica, droga ekspresowa z Europy i Warszawy do Litwy, Łotwy i dalej, przestała być hasłem i zamiarem, a stała się faktem, po którym jeżdżą prawdziwe samochody. Czynne są w pobliżu miasta trzy odcinki: węzeł Śniadowo koło wsi Tyszki Nadbory do węzła Łomża Południe koło Boguszyc; Kolno - Stawiski; Stawiski - Szczuczyn. Jak drogowcom dobrze pójdzie, to za dwa, trzy lata, może być obwodnica łomżyńska, co odciąży rozjeżdżane przez tiry: aleję Legionów i Wojska Polskiego. 

Sztandar i kasa
Wojsko Polskie rozwija się od września 2019 r.  w postaci 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, który rozwinął sztandar od społeczeństwa Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, wręczony przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Minister zwizytował poligon blisko Nowogrodu podczas ćwiczeń forsowania Narwi przez czołgi. W koszarach prawdopodobnie powstanie hala remontowa.

Miasto ma promesę na 9 milionów zł z Funduszy Norweskich i może kontynuować bulwar od portu nad Narwią w stronę plaży, a za ponad 37 mln zł z Polskiego Ładu może od portu do starego mostu. Jeśli 3 i pół km ścieżki nad rzeką się ziści, pobiegliby mistrzowie i rekordziści Polski w sztafecie 4 x 400 metrów: Bartosz Jurak, Dawid Likwiarz, Piotr Dąbrowski i Igor Duchnowski. Reprezentanci Klubu Sportowego Prefbet Sonarol są pod pewną opieką trenera 1. klasy Andrzeja Korytkowskiego. Reżyserem wysokiej klasy okazał się Piotr Domalewski - Paszport Polityki za "Jak najdalej stąd". Z paszportu korzystał sędzia międzynarodowy zapasów Karol Lebkowski, lecąc na Igrzyska do Tokio.

Asfalt i awanse
Wielkie remontowanie ulic starej części ponad 600-letniego miasta zakończyło się wybrukowaniem Dwornej od Legionów do Giełczyńskiej, która z Rządową i Wiejską ma nowe asfalty i krawężniki. Piaskowy Stary Rynek czekając na granitową nawierzchnię stracił wszystkie drzewa. Strajk Kobiet, przeciwnych zmianom Trybunału Konstytucyjnego w prawie aborcyjnym, nie był tak duży i głośny jak jesienią 2020, ale był na pl. Niepodległości i Muszli. Mocne Kobiety dorwały się i do władzy w placówkach kultury: dyrektor Ewa Sznejder zastąpiła Annę Archacką w Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie; dyrektor Paulina Waszelewska - dr Jerzego Jastrzębskiego w Muzeum Północno - Mazowieckim; kurator Edyta Kacperkiewicz - kierownika Przemysława Karwowskiego w Galerii Pod Arkadami. Z kolei do władzy rządowej prze jak gladiator poseł Lech A. Kołakowski:  po 30 latach w obozie Jarosława Kaczyńskiego buntuje się, odchodzi z partii i godzi się z Prezesem, i dostaje posadę doradcy w BGK, a po kilku miesiącach awansuje (nie finansowo) na wiceministra rolnictwa i pełnomocnika rządu do spraw działań, związanych z afrykańskim pomorem świń w RP. Komendantem Państwowej Straży Pożarnej po Dionizym Krzynie został Jacek Bargielski. Biskup Janusz Stepnowski w Diecezji sam nie awansował, więc od 10 lat jest ordynariuszem łomżyńskim.

Pinkasy i lasy
Zmurszała hala targowa zmieniła się w nowoczesną, wyposażoną w sprzęt do koncertów i spektakli Halę Kultury. Otwarcia doczekała się po latach remontu sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego Filharmonia Kameralna imienia Witolda Lutosławskiego. Z impetem twórczym kieruje nią Maestro Jan Miłosz Zarzycki, koncertując za granicą, wydając 16 płyt, w tym najnowszą "Opus dedicatum". Debiutancką płytę "Błąd miotacza" wydał łomżyńsko-ostrołęcki rockband Mad Bee. "Łomżyńskie kolędowanie" nagrało Studio Wokalne eMDeK, prowadzone od 25 lat przez Magdę Sinoff w MDK DŚT. Płyta z 6-oma utworami zawiera 3 łomżyńskie kolędy, autorstwa Mirosława R. Derewońko. 80-letni Gabor Lőrinczy wydał album fotograficzny, wspominkowy, a dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym - pinkasy - księgi pamięci Żydów sprzed wojny z Łomży, Zambrowa, Stawisk i Ciechanowca. To wielka zasługa językoznawczyni dla ocalenia dziedzictwa.  

Po latach nieporozumień o to, kto ma posprzątać tereny na starej strzelnicy wojskowej, Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła zadbać o czystość między blokami, czego nie chciał zrobić prezydent Mariusz Chrzanowski. Jego przyboczny, Andrzej Garlicki, walczy jak lew z mieszkańcami bloków przy ul. Bolesława Prusa, żeby im zafundować bary małej gastronomi w parku pod oknami.

Kotłownia i brama
Pan Garlicki zorganizował wyjątkową na skalę światową ankietę z 1 odpowiedzią, gdzie zbudować 2 bary: pod blokami. Jego pryncypał z kolei upatrzył złoty interes w rozwoju ciepłownictwa: MPEC kupił od Ministerstwa Sprawiedliwości kotłownię w lesie obok Zakładu Karnego Czerwony Bór. Te marne 5 milionów zł i kilkanaście milionów na remont zabytku z budżetu Łomży musi się opłacać, aby przez 20 lat Łomża gwarantowała stałe ceny ogrzewania mieszkańcom ZK. Wersji wiceministra Michała Wosia włodarz ratusza nie potwierdza, ale i gwarancji stałych cen ciepła w kaloryferach za rok czy dwa łomżyniakom nie daje.
Drugi rok z rzędu  - z powodu pandemii - nie było dzielenia się opłatkiem na Starym Rynku podczas Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej, więc i drugi rok nie będzie też koncertu sylwestrowego. Mimo to, życzymy Czytelnikom szampańskiego nastroju w roku 2022. Oby nie przesłoniła Państwu radości w życiu galopująca jak jelonek inflacja, rosnące skokowo ceny żywności, prądu, gazu i benzyny. Może wzrośnie płaca minimalna, byście mieli na rachunki i chleb. Jak nie będzie starczać na chleb, to pobłogosławi Błogosławiony Stefan Wyszyński i może starczy... W każdym razie, raźniej wchodzi się na stary cmentarz odremontowaną bramą neogotycką z 1879 r.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę