Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czas pożegnać rok 2022

Minione 12 miesięcy to dwa światowe zdarzenia, które wpisały się też w dzieje współczesnej Łomży. 24. lutego Rosja Putina napadła na Ukrainę Zełenskiego i ruszyła fala uchodźców, docierając do miasta i ościennych gmin. Emocje wywołał awans reprezentacji Polski do półfinału mistrzostw świata w piłce nożnej. Qatar może nie okazałby się tak ważny nad Narwią, gdyby nie Nicola Zalewski: 20-letni piłkarz urodził się we Włoszech, dokąd jego tata wyjechał ze Starych Modzel w okolicy Wygody koło Łomży. Łomżyński sport też święcił triumf mistrzostwem Polski Martyny Krawczyńskiej z KS Prefbet Sonarol w biegu na 10 000 m i rekordami Podlaskiego juniorek aż w 9 konkurencjach. Łomża zyskała w miejsce odrapanej hali targowej nowoczesną Halę Kultury, a Filharmonia Kameralna ma porządną scenę i zaplecze w miejscu sali widowiskowej UW po remoncie. Stary Rynek zmienił się z placu czerwonego w plac szary, granitowy, za to z fontanną, studnią z XIX w. i skansenem archeologicznym z murami podziemia wieży ratusza z XV / XVI w..

Lotniska w Łomży w kończącym się roku nie zbudowano, lecz szansa na kolej przez miasto jest, bo trwają prace projektowe. Wielkie wrażenie robi ewentualność budowy estakady na 8 czy 10 metrów od Konarzyc przez dworzec i osiedla bloków i domków jednorodzinnych do Czarnocina. Obok trwa budowa trzeciego mostu nad Narwią. Rok 2022 jest tu przełomowy w inwestycji Via Baltica, bo jak drogowcy zaczęli budowę mostu, to kiedyś skończą. Od powstania 1206 metrów przeprawy dla aut na wysokości Czarnocina zależy obwodnica Łomży. Przez rok leżał wśród pól i czeka na otwarcie fragment Via od węzła Łomża Południe do Łomża Zachód, bo jest jak wjechać, nie ma jak zjechać. A jak planiści się uporają z nitkami torów i będą pieniądze z Unii, to może powstać nawet i 4. most.

 

Na szczycie władzy województwa podlaskiego region łomżyński wcześniej stracił przedstawicieli: wicewojewodę Marcina Sekścińskiego z Kolna i dyrektora GDDKiA w Białymstoku Wojciecha Bożuchowskiego z Zambrowa. Zrezygnowali. Wicemarszałek Marek Olbryś z Łomży dzielnie trwał kolejny rok w Urzędzie Marszałkowskim, a poseł Lech A. Kołakowski jako wiceminister rolnictwa. Doceniany w rządzie łomżyniak Marcin Chludziński wprawdzie przestał być prezesem KGHM, ale został prezesem strategicznej spółki Gaz System. Samorządowcy z Miasta Łomża, Gminy Łomża, Gminy Nowogród i Gminy Piątnica postanowili wykorzystać swoje atuty i rozwiązywać problemy, dlatego powołali Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Razem tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Łomża, co umożliwi wspólny dostęp do dodatkowych funduszy europejskich. 

Po raz 4. prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu nie udało się podnieść podatku śmieciowego mieszkańcom, więc po raz drugi skorzystał z kół ratunkowych od radnych z Obywatelskiego Klubu Samorządowego. Dzięki OKS, podniósł podatki od nieruchomości o 6% i Rada przyjęła budżet na 2023 rok - z większym niż zakładano kredytem 29 milionów złotych. Skończyły się czasy łatwego klepania uchwał w Radzie Miasta, a zaczęły porażki Chrzanowskiego w głosowaniach. Ten rok pokazał, że Chrzanowski nie jest w stanie na pstryknięcie palcem utrzymać większości w Radzie.  

 

Ze zdrowiem bywało nieźle. Pokonanie V fali pandemii Covid-19 spowodowało odwołanie w kraju stanu epidemii i zamianę na zagrożenie epidemiczne. Przestaliśmy wiosną nosić maseczki i stały się widoczne efekty szczepień. Pierwszą dawką szczepiła się w 2021 r. połowa ludności miasta, prawie 30 tysięcy dorosłych. Pediatria Szpitala Wojewódzkiego przez 2 lata miała zawieszenie działalności z powodu covidu i odejścia zespołu lekarzy, aż dyrektorowi Jarosławowi Pokoleńczukowi udało się znaleźć i namówić na posadę koordynatora dr Martę Kuźmicz. Przebudowano po roku prac Oddział Laryngologiczny. To zasługa ordynator dr Doroty Kuryga, bo inwestycja dostała dofinansowanie 8 mln zł z NCBR. Za 7 mln 600 tys. zł kończył się remont sali laryngologii w bloku operacyjnym. Po ponad 2-letniej przerwie covidowej ruszyły bezpłatne zajęcia dla mam w Szkole Rodzenia Szpitala Wojewódzkiego. Po remoncie budynku po szpitalu zakaźnym wystartował też Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, za co trzeba docenić dyrektor Renatę Szymańską. W salach na 30 łóżek Zakładu Opiekuńczego-Leczniczego na 2 piętrze WOPiTU pojawili się pacjenci, dla których NFZ w Białymstoku zakontraktował na 2. półrocze tylko 18 łóżek. ZOL-em kieruje mgr Agnieszka Snarska, absolwentka pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dyrektor szpitala, Jarosław Pokoleńczuk otrzymał od marszałka podlaskiego 70 tysięcy złotych nagrody za 2021 rok. W tym czasie szpital osiągnął 0,5 mln zł zysku, choć na działalności podstawowej 19 mln zł straty.

Działająca od 19 lat PWSIiP: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości zmieniła nazwę na ANSŁ: Akademia Nauk Stosowanych w Łomży. ANS z rektorem Dariuszem Surowikiem realizuje projekty z dofinansowaniem 18 milionów zł: inwestycje, podnoszenie jakości kształcenia i badawcze z UE, MEiN, NCNauki. Otwarto 15 stanowisk: eksperymentów naukowych i 11 pudeł do doświadczeń dla dzieci i dorosłych w ramie SOWA - Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. 

Po przejściu na emeryturę Marii Mikołajewskiej, przez najbliższe 5 lat Przedszkolem Publicznym nr 2 pokieruje Agnieszka Cyndzas. Nowego dyrektora Izabelę Chojnowską ma także Bursa Szkolna nr 2 w Łomży. Nowo powołane Panie dyrektor są związane ze swoimi placówkami od wielu lat. 

Najlepiej wśród licealistów poradzili sobie w maju absolwenci II LO - wszyscy ze 126 zdających w gmachu przy pl. T. Kościuszki otrzymali świadectwo zdania matury. Najlepiej wpośród techników zdali absolwenci "Mechaniaka" – 90%. Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży kształci w nowym budynku przy Przykoszarowej od 1996 r., ale dopiero teraz doczekał się boiska piłkarskiego z polem do gry 56 metrów na 26 m i nawierzchnią ze sztucznej trawy na 4 cm. 

Zarząd Województwa rozdzielił stypendia (po 4 tysiące zł) za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szk. 2021/2022. Stypendystami są z Łomży i regionu: Mateusz Chludziński, Hubert Chrostowski, Michał Marcińczyk, Adam Niemyjski, Zuzanna Poteraj. Hubert z SP nr 9 był jedynym uczniem w Podlaskiem, który miał 4 tytuły laureata konkursu z: języka polskiego, historii, matematyki i fizyki.  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę