Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Udana komunikacja zbiorowa i uruchomienie kolejnych linii

Młodzi dojeżdżają do szkół, a seniorzy do lekarza. Ci, co mają do załatwienia sprawy w urzędach, także mogą skorzystać z przejazdów komunikacją publiczną, których organizatorem jest Gmina Łomża. Dziś przed Urzędem Gminy w Łomży podpisano umowy i porozumienia, na mocy których w 2023 roku będzie funkcjonowało już 9 linii na terenie 4 gmin: Nowogród, Zbójna, Rutki i Łomża.

- Samorządy dzisiaj obciążone są przeróżnymi zadaniami. My dystrybuujemy węgiel, my wypłacamy dodatki osłonowe, a także zajmujemy się transportem publicznym. Słowem robimy wszystko, co jest naszym mieszkańcom potrzebne – mówił wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. - Dla dobra naszych mieszkańców podęliśmy się jednego z najtrudniejszych zadań, które jeszcze w grudniu 2020 roku nie istniało. 

Wójt Kłys zaprezentował dziennikarzom tackę, na której było 44 grosze. To tyle, ile Gmina Łomża zapłaciła za 1 wozokilometr w 2022 roku – ogłosił samorządowiec. 

W wystąpieniu przed budynkiem Urzędu Gminy Piotr Kłys na tle autobusu PKS NOVA z napisem „Gmina Łomża, Tu jest mój dom” i herbem samorządu przypomniał, że od września do listopada na terenie 3 gmin (Łomża, Nowogród i Zbójna) realizowana była 33-kilometrowa trasa do Zbójnej. W tym czasie pokonano 6621 kilometrów za łączną kwotę 250 złotych. Po odjęciu dotacji za 1 kilometr gminy zapłaciły 1 grosz – wyliczył. 

- Mnie bardzo cieszy takie rozwiązanie, bo to jest wspaniały efekt naszej współpracy, takiej codziennej – podkreślał Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu.

W obecności dziennikarzy podpisano porozumienia międzygminne dotyczące przekazania Gminie Łomża zadań Gminy Nowogród i Gminy Zbójna z zakresu organizacji części publicznego transportu zbiorowego. Poza tym podpisano na 2 lata umowę pomiędzy Gminą Łomża (Organizator) a PKS Nova (Operator) na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zagwarantowano także uczestnikom programu „Karta Seniora Gminy Łomża” 50% ulgi przy zakupie biletów jednorazowych na przejazd autobusami PKS Nova na trasach, których organizatorem jest Gmina Łomża.

Gmina Łomża zaczynając 2 lata temu współpracę z PKS NOVA uruchomiła 3 trasy: do Pniewa przez Starą Łomżę, Czaplic przez Konarzyce i Jednaczewa przez Stare Kupiski. Obecnie tych linii jest 9, a autobusy – minimum 2 codziennie - dojeżdżają do 39 z 40 miejscowości Gminy Łomża, oraz wyjeżdżają do miejscowości w sąsiednich gminach: Nowogród, Zbójna i Rutki. Na prośbę Gminy Zbójna jedna z linii autobusowych zostanie wydłużona aż do Kuzi – to ponad 30 km od Łomży.

Z wydłużenia do Kuzi cieszy się Michał Bajno, zastępca wójta Gminy Zbójna, który podkreśla duże zainteresowanie tą trasą. Oorganizatorzy transportu podają, że w listopadzie br. na linii Nowogród i Zbójna gminy nic nie dopłaciły, ponieważ zainteresowanie jest tak duże, że wszelkie koszty pokryto z biletów.

Najdłuższa linia ma ponad 37 kilometrów i realizowana jest w porozumieniu z gminą Rutki, a autobus dojeżdża aż do Grąd Woniecko. Szczyty kursowania autobusów przypadają w godzinach 6-10 rano i 14-17 po południu. Planowane 9 linii obsługiwać ma 12 autobusów. 

W 2022 roku autobusy PKS Nova pokonały w ramach realizacji zadania ponad 125 tys. wozokilometrów. Łączny koszt funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wyniesie (samorządy czekają jeszcze na faktury za grudzień) około 860 tys. zł. Około 200 tys. zł to dopłaty z RFPA, a ponad 260 tys. zł to pozyskane dopłaty do ustawowych biletów ulgowych. Dowiadujemy się, że Gmina Łomża z swoich własnych środków na pokrycie deficytu wyłożyła ok. 55 tys. zł.

Gminy Nowogród i Zbójna, za przejazd autobuów wyjeżdżających z Łomży po terenie tych gmin do września 2022 r. dołożyły po 3 miesiącach (rozliczenia za okres wrzesień-listopada) łącznie 300 zł (Nowogród 213,37 zł, Zbójna 75,25 zł)

W 2023 roku łącznie autobusy PKS Nova maja przejechać ok. 188 tysięcy kilometrów. Będzie to ponad 30 kursów dziennie. Najwięcej do Nowogrodu przez Stare Kupiski, Pniewa przez Starą Łomżę oraz Czaplic i Andrzejek przez Konarzyce.

Gmina Łomża pozyskała na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych ponad 548 tys. zł.

Marcin Doliasz, Prezes PKS Nova SA Białystok deklarował także, z uwagi na dwuletnią umowę, zakup nowego taboru.

Mieszkańcy, w zależności od trasy i odległości, za bilet płacą od 6 do 12 złotych.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę