Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Opłata za śmieci bez zmian

Po raz czwarty radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat za śmieci. Stawki tzw. podatku śmieciowego pozostają bez zmian.

Po raz czwarty prezydent przegrał głosowanie w sprawie poroponowanej przez siebie podwyżki opłat za śmieci. Na dziś stawki zostają takie jak do tej pory, czyli 17,90 zł od osoby w zabudowie wielorodzinnej i 23,90 zł dla mieszkańców w zabudowie jednorodzinnej.

Przeciw podwyżkom głosowało 12 radnych z Przyjaznej Łomży, Obywatelskiego Klubu Samorządowego i część Prawa i Sprawiedliwości. 10 radnych poparło wniosek prezydenta i  jedna radna wstrzymała się. 

Zanim doszło do głosowania, gdy zorienotwano się, że nie ma większości dla tego pomysłu, radny z klubu prezydenckiego Andrzej Grzymała poprosił o przerwę. Po powrocie na salę obrad wiceprezydent Andrzej Garlicki tłumaczył, że propozycja jest "optymalna" i uwzględnia tylko "niezbedne koszty". Wg stawek obowiązyujących ratusz szacuje, że na gospodarkę śmieciową wpłynie prawie 11,3 mln zł, a potrzeba zdaniem wiceprezydenta Garlickiego 12,79 mln zł. Stawki proponowane przez prezydenta miały dać "górkę" - nadpłatę, w wysokości około 400 tys. zł, co miało pozwolić na pokrycie spodziewanych zwiększonych kosztów. Gdzie miałyby być zwiększone koszty? Wiceprezydent mówił o spadku cen surowców wtórnych i o wysypisku. Czy w związku z tym należy spodziewać się podwyżki cen na bramie w Czartorii? Wiceprezydent uniakł takiej deklaracji, a przecież tę cenę ustala prezydent Łomży. 

Bez dyskusji i dopytywania radni opozycyjni propozycję prezydenta Chrzanowskiego odrzucili. Wyraźnie widać, że mimo dociskania kolanem radnych PiS przez szukanie pomocy w "centrali", nie udaje się prezydentowi uzyskać wymaganej większości w Radzie Miasta. 

Po głosowaniu swojego rozgoryczenia nie kryła skarbnik miasta Elżbieta Parzych, która w pierwszym odruchu mówiła o zwiększeniu kredytu. Mówiła jednak o kwocie 3-4 milionów, choć z wyliczeń wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego wynika, że niedobór wynosi około 1,5 mln zł.  Przypominała o dużych problemach budżetowych i jej zdaniem braku możliwości przesunięcia tych pieniędzy z innych zadań. 

- Nie potrafię tak ułożyć budżetu, żeby przy niższych dochodach o 30 mln zł (w 2023 - dopis red.) ...  mamy do czynienia z ogromnymi podwyżkami wszystkiego, jeśli Państwo potraficie to zrobić to proszę bardzo, ja się poddaję. Ja nie potrafię ułożyć tego budżetu tak, żeby wygospodarować jeszcze na zabezpieczenie z budżetu środków na dołożenie do systemu, który do tej pory kierował się zasadą, że się bilansował" - mówiła skarbnik miasta.

Po przegranym głosowaniu, a przed dyskusją o budżecie na 2023 rok, prezydent Chrzanowski poprosił o przerwę. 

W 2022 roku niedobór gospodarki śmieciowej w wysokości 1.680.000,00 zł sfinanowano ze środków budżetowych. 

 

Gra w podatek śmieciowy

Kolejna próba podwyżki opłaty za śmieci


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę