Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Renta socjalna zamiast renty uczniowskiej

Osoby, które mają przyznaną rentę uczniowską — od 16 grudnia mogą zamienić ją na rentę socjalną. Renty nie zostaną zamienione z automatu, a na wniosek. Skorzystają na tym świadczeniobiorcy pobierający rentę szkolną uprawnieni jednocześnie do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po zamianie mogą mieć prawo do obydwu świadczeń.

- Wniosek o zamianę renty uczniowskiej na socjalną można złożyć niezależnie od tego, czy jest to świadczenie przyznane na stałe, czy okresowe. Zamiana świadczeń przysługuje od miesiąca wpływu wniosku do ZUS, co oznacza, że jeśli ktoś złoży wniosek w grudniu br.,  otrzyma rentę socjalną od 16 grudnia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. 

Co ważne, jeśli osoba pobierająca aktualnie rentę z tytułu niezdolności do pracy dla uczniów i studentów  zdecyduje się zamienić  to świadczenie, musi wiedzieć, że z ustaniem prawa do renty uczniowskiej ZUS przestanie wypłacać dodatek pielęgnacyjny, należny osobie posiadającej orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności  do samodzielnej egzystencji.  W takiej sytuacji trzeba wystąpić o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego do urzędu gminy lub miasta według swojego miejsca zamieszkania.

Zamiana renty uczniowskiej na socjalną jest korzystna dla osób uprawnionych jednocześnie do renty rodzinnej. W przypadku, złożenia wniosku o zamianę świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu rozpatrzy prawo do renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną, w kwocie nieprzekraczającej 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

- Gdy łączna wysokość tych świadczeń przekroczy 200%  najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżona zostanie renta  socjalna. Jednak jej wysokość  nie może być niższa niż 10% najniższej  renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. A gdy taka osoba posiadająca prawo  do renty socjalnej i rodzinnej ma ustaloną całkowitą niezdolność do pracy i  niezdolność do samodzielnej egzystencji, ZUS wypłaci jej również dodatek pielęgnacyjny –  dodaje rzeczniczka.

 

Źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę