Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Miasto czeka zakup rezerwowy prądu

Na dziś Miasto Łomża nie ma podpisanej umowy na dostawę prądu w 2023 roku na potrzeby oświetlenia ulicznego i do zasilenia lokali i obiektów miejskich. Jeśli w okresie między świątecznym sytuacja się nie zmieni, to od nowego roku władze zmuszeni będą na zakup rezerwowy energii elektrycznej.

Żaden dostawca prądu nie złożył Łomży oferty na 2023 rok i miasto zmuszone było unieważnić przetarg ogłoszony jesienią br. Do końca 2022 roku nie ma ryzyka braku zasilania, ponieważ obowiązują umowy zawarte przed rokiem. Jednak zbliżający się nowy rok budzi obawy mieszkańców, czy przywita on nas nie fajerwerkami, a ciemnymi ulicami i brakiem prądu w urzędzie. 

- Na dzień dzisiejszy Miasto Łomża nie posiada umowy na dostawę energii elektrycznej na 2023 r. - informuje inspektor Łukasz Czech. - Procedura zakupu z tzw. wolnej ręki na chwilę obecną również nie przyniosła rezultatu, gdyż żadna z firm nie zgłosiła chęci sprzedaży energii dla Miasta -  dodaje. 

Z wyjaśnień urzędnika wynika, że „w przypadku braku dostawcy zmuszeni będziemy do zakupu rezerwowego od sprzedawcy, który zapewni ciągłość dostarczania energii”. 

Aby nie doszło do blackoutu czyli braku prądu,  prawo energetyczne zawiera mechanizm sprzedaży rezerwowej. Takie rozwiązanie ma na celu zagwarantowanie odbiorcom ciągłości dostaw do czasu wybrania przez nich nowego sprzedawcy energii elektrycznej – wyjaśnia URE. Odbiorca końcowy wskazuje w umowie sprzedawcę rezerwowego i jednocześnie upoważnia operatora systemu dystrybucyjnego do zawarcia w imieniu i na rzecz odbiorcy umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia sprzedaży rezerwowej. Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że cena energii elektrycznej w ramach sprzedaży rezerwowej może być znacząco wyższa niż średnie ceny oferowane odbiorcom na rynku. 

Jednak z wyjaśnień ministerstwa klimatu i środowiska udzielonych prezydentowi Olsztyna wynika, że mechanizm ceny maksymalnej obejmuje również sprzedaż rezerwową. 

Co z obowiązkiem składania oświadczeń o mniejszą podwyżkę do końca listopada? Dyrektorzy niektórych jednostek miejskich w tym czasie składali takie oświadczenia, aby mieć pewność ceny. Jednak nie wszyscy to zrobili, a i urzędnicy ratusza, jak tłumaczą niektórzy kierownicy, zalecali wstrzemięźliwość. Czy w świetle wyjaśnienia MKiŚ oświadczenia okazują się być niepotrzebnym budowaniem napięcia i wprowadzaniem chaosu? W mechaniźmie rezerwowym ustawa o maksymalnych cenach także obowiązuje. Być może (bo nie wiemy tego na pewno) odbiorca będzie musiał jednak złożyć to oświadczenie. W takich przypadkach maksymalna cena miałaby obowiązywać od następnego miesiąca, po złożeniu oświadczenia. 

W 2022 roku 1 MWh kosztuje: oświetlenie uliczne - 425 zł netto; oświetlenie budynków - 430 zł netto. Jeśli sprzedaż miałaby nastąpić po cenach maksymalnych, wówczas  za 1 MWh miasto Łomża musiałoby zapłacić 785 zł netto. Oznacza to wzrost cen o około 85%.

 

W 2022 roku Łomża zapłaci 85% więcej za prąd

Czy Łomży grozi blackout?

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę