Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Zmiana zawodu po 40. – jak to zrobić?

Z XVI edycji badania Barometr Rynku Pracy, przeprowadzonego na zlecenie Gi Group w I kwartale 2022 r. wynika, że aż 61,3 proc. ankietowanych, którzy obawiają się utraty pracy lub chcą ją zmienić, rozważa dodatkowo zdobycie kwalifikacji w zupełnie nowej dziedzinie. To świetnie pokazuje, że o przebranżowieniu się myśli coraz więcej osób – w tym również tych, które ukończyły już 40. rok życia. Jak w takim razie zdobyć umiejętności pozwalające na pracę w nowym zawodzie?

Jak się przekwalifikować po 40.? Warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami zawodowymi

Osoby, które chcą się przebranżowić – niezależnie od tego, w jakim wieku są – często nie wiedzą, czym mogłyby się zajmować. Nierzadko biorą pod uwagę jedynie własne zainteresowania lub sytuację na rynku pracy. O ile oba czynniki faktycznie warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o przekwalifikowaniu się, o tyle nie można zapominać np. o posiadanych predyspozycjach zawodowych, czyli swoich mocnych i słabych stronach. Osoby rozważające przebranżowienie się powinny zastanowić się, jakie czynności w pracy przychodzą im z łatwością, a jakie – znacznie trudniej. Dodatkowo warto również uwzględnić własne umiejętności pracy w grupie, pod presją czasu czy stopień swojej komunikatywności. Taka analiza może okazać się pomocna przy wyborze nowej branży.

Jak zmienić zawód po 40.? Kluczowe może być szybkie zdobycie nowych umiejętności

Aby przekwalifikowanie się było w ogóle możliwe, pracownik musi zdobyć wiedzę i umiejętności z wybranej dziedziny. Osoby, którym zależy na czasie, powinny rozważyć inwestycję w kursy. Na przykład Żak ma w swojej ofercie wiele kursów online (z listą można zapoznać się na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online), które można realizować bez konieczności dojazdu do placówki. Uczestnicy kursu zdobywają kompetencje umożliwiające im start w nowej branży. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEiN oraz certyfikat CNiB Żak.

Jak się przekwalifikować w wieku 40 lat? Istotna jest praktyka

Osoby, które wybrały konkretną branżę i posiadły już potrzebną wiedzę i umiejętności, powinny zadbać o to, by zdobyć również niezbędne doświadczenie zawodowe na nowym stanowisku. Możliwości jest sporo; od bezpłatnych praktyk i staży (jeśli ktoś może sobie na to pozwolić np. dzięki dużej poduszce finansowej), przez dodatkowe zlecenia i wolontariat, aż po… własną działalność po godzinach. W wielu wypadkach osoby przebranżawiające się mogą też zmienić pracę – i zacząć od najniższego stanowiska w nowej branży. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety; część osób może obawiać się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Z tego względu dobrym pomysłem jest najpierw zgromadzenie odpowiednio dużych oszczędności, umożliwiających spokojne przeżycie co najmniej kilku miesięcy nawet przy niższych zarobkach.

Nie ma też wątpliwości, że przekwalifikowanie się to proces wiążący się z wieloma trudnościami, zwłaszcza dla osób po 40. czy po 50. roku życia. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z założonego wcześniej celu – lepiej po prostu odpowiednio przygotować się do dużych zmian zawodowych w swoim życiu.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę