Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Tradycyjne targi i jarmarki na święta

Po pandemicznej przerwie wróciły przedświąteczne imprezy handlowe. Regionalny Ośrodek Kultury zorganizował w sobotę Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej, połączone z festiwalem „Gwiazdkowe nutki”, otwarciem wystawy „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” i podsumowaniem konkursu plastycznego „Tradycje bożonarodzeniowe”. W restauracji Retro niedziela upłynęła pod znakiem XIII Jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie poza kiermaszem ozdób i artystycznego rękodzieła przygotowano wiele atrakcji dla młodszych i starszych uczestników.

Mieszkańcy Łomży byli przyzwyczajeni do tego, że w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury od lat przed świętami Bożego Narodzenia i wielkanocnymi odbywały się doroczne targi, podczas których można było kupić różnego rodzaju świąteczne ozdoby, a do tego regionalne przysmaki oraz wyroby lokalnych twórców i artystów. W sobotę nastąpił powrót do tej tradycji. Na korytarzu oraz w sali na piętrze ulokowali się wystawcy indywidualni, było też stoisko Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. Oferta była bardzo urozmaicona, obejmowała bowiem nie tylko stoisko spożywcze oraz przedmioty i ozdoby typowo świąteczne, ale również wyroby z papierowej wikliny, biżuterię-sutasz, zabawki, makramy czy różne drobiazgi, na przykład breloczki z włóczki. 

– Dużo tu ładnych rzeczy – komentowali klienci, kupujący jednak przede wszystkim bombki, aniołki i inne świąteczne ozdoby.

Poza zakupami można było też posłuchać blisko 60. dzieci, uczestników XII Festiwalu Piosenki Świątecznej-Gwiazdkowe Nutki 2022, występujących w trzech kategoriach wiekowych, śpiewających nie tylko tradycyjne kolędy, ale również świąteczne piosenki. Ogłoszono również wyniki Konkursu plastycznego „Tradycje Bożonarodzeniowe”, na który nadesłano  263 prace z Łomży i z terenu powiatu łomżyńskiego. W kategorii przedszkola zwyciężyła Zuzanna Wykowska z Drozdowa, wśród uczniów klas I-IV najlepsza okazała się Lena Danowska z Konarzyc, a spośród uczestników kategorii klas V-VIII Zofia Chomontowska z Pniewa. W kategorii uczniów szkół średnich nie przyznano pierwszej i drugiej nagrody, zaś trzecią otrzymała Patrycja Tabor z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Odbył się również wernisaż poplenerowej wystawy „Kultura łomżyńska pędzlem malowana”, efekt ósmej edycji ogólnopolskiego pleneru malarskiego, który miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku w Nowogrodzie. W kameralnej Galerii-atelier dobrego smaku zaprezentowano obrazy Justyny Kryszpin-Żmudy, Teresy Adamowskiej, Tomasza Cieślika z Piotrkowa Trybunalskiego, Darii Cichoń z Wrocławia, Agnieszki Gruszeckiej  oraz Romana Gruszeckiego z Lublina, Wojciecha Inglota z Nowego Targu, Kamili Popko z Pułtuska, Ilony Primus-Ziarniowskiej z Wojkowic Kościelnych, Ewy Witkowskiej z Nasielska, Artura Żelaznego z Katowic i Andrzeja Żmudy. 

– To ciekawe połączenie kilku imprez w jednym i dobra okazja, żeby wyjść z domu – mówiła jedna z kupujących, dodając, że pewnie na samą wystawę by nie przyszła, ale targi okazały się znacznie większym magnesem, więc przy okazji obejrzała wystawę i posłuchała śpiewających dzieci.

W niedzielne popołudnie w Retro było równie gwarno i wesoło. Tradycyjnie już ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci – samodzielnie, bądź z pomocą rodziców – robiły pierniczki. Te oczekujące na swoją kolej również nie narzekały na nudę, mogły bowiem uczestniczyć w warsztatach plastycznych, a później lepienia w glinie. O dobry nastrój uczestników imprezy dbali święty Mikołaj, Aniołek i Elf, a do tego humory jeszcze bardziej poprawiały udane zakupy. Oferta była znacznie bogatsza niż dzień wcześniej, obejmowała bowiem stoiska wystawców indywidualnych oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowym Cydzynie i Zakładu Aktywności Zawodowek Fundacji Dialog, na których można było nabyć nie tylko świąteczne ozdoby, ale również obrazy, ceramikę artystyczną, wyroby z papierowej wikliny, zabawki hand-made oraz biżuterię.

– Pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, ale było warto! – podkreślali uczestnicy imprezy, zadowoleni nie tylko z zakupów, ale również z tego, że dzieci przyjemnie i pożytecznie spędziły czas.

Jeśli zaś ktoś przegapił sobotnią i niedzielną imprezę to nic straconego, ponieważ w niedzielę 18 grudnia Urząd Miejski organizuje na Starym Rynku jarmark bożonarodzeniowy, połączony z miejską wieczerzą wigilijną.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę