Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rycerze dobroczynności

W ramach solidarności z Ukrainą Rycerze Kolumba w całym kraju, w tym także w diecezji łomżyńskiej, przygotowali paczki żywnościowe dla ukraińskich cywilów. Podarunek ma charakter świąteczny, więc wszyscy dokładają starań, aby dotarły one w rejony przyfrontowe Ukrainy przed świętami. Akcentem, który ma dać nutkę nadziei i radości są kartki bożonarodzeniowe przygotowane przez dzieci z łomżyńskich szkół.

W sobotę od rana w hali Polmozbytu w Łomży, w miejscu gdzie kiedyś naprawiono samochody, grupa osób w różnym wieku, starała się choć w małej części naprawić świat. Z inicjatywy Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15652 im. bł. ks. Michała Piaszczyńskiego działającej przy Parafii Katedralnej pw. Michała Archanioła w Łomży, katolickiej świeckiej organizacji charytatywnej, ponad 20 wolontariuszy pakowało paczki żywnościowe dla Ukraińców w ramach akcji "Paczka dla Ukrainy". 

- Paczka zawiera najpotrzebniejsze produkty – mówi Zdzisław Kamiński delegat rejonowy Rycerzy Kolumba i wylicza: mąka, ryż, kasza, cukier, konserwy mięsne i rybne, kakao, kawa, herbata, czekolada, batonik, rodzynki, nawet drożdże, aby z mąki zrobić pożytek. Są zupki w proszku. Cały przekrój, aby te święta móc rodzinnie tam spędzić – dodaje.

Pieniądze pochodzą od darczyńców i fundatorów, którzy włączyli się w to dzieło: Hexa Bank Spółdzielczy, Agro-Rolnik sp. z O.O. w Śniadowie, AGROCENTRUM, Firma Development Sp.J. Zacharzewski i Skowroński, Mar-Tech Mariusz Chludziński, P.U.H. EHEWEKS Hubert Skoczylas, PB POŻARSKI Budownictwo sp. z O.O. i wiele osób prywatnych.

- Gro tych środków to grant od naszej rady najwyższej z USA -  mówi Kamiński. - Zakon Rycerzy Kolumba działa na całym świecie i także tam zbierano fundusze na pomoc. Wysłanie stamtąd produktów pochłonęłoby sporo pieniędzy na logistykę. Lepiej przekazać te pieniądze nam, a my zorganizowaliśmy tu taki punkt przygotowywania pomocy korzystając z lokalnych firm – tłumaczy - to bardziej efektywne. Produkty kupowane są w naszych miejscowych hurtowniach i chciałbym im wszystkim podziękować: Hurtowni Omega, Dantex i EuroCash, bo mimo, że płaciliśmy za ten towar, to dostaliśmy bardzo dobre ceny.

Wchodząc do środka blaszanej hali Polmozbytu pierwszą rzeczą, która uderza jest organizacja. Na środku stoją złączone ławki tworząc długi stół. Tu właśnie tworzy się swoisty ciąg technologiczny pakowania darów. Z jednej strony osoba dostarcza puste kartony opatrzone logiem Rycerzy Kolumba, następnie karton jest przesuwany, a stojący po dwóch stronach  wolontariusze wkładają dostarczone wcześniej produkty. Na końcu przed zaklejeniem wkładane są kartki świąteczne.

- Stwierdziliśmy, że ciekawym akcentem, który da nutę nadziei i radości będą kartki bożonarodzeniowe – mówi ksiądz Patryk Banach, wikariusz katedralny. - Dzięki zaangażowaniu kilkunastu szkół łomżyńskich: II LO, Ekonomika, SP10, szkół specjalnych czy Szkoły Podstawowej w Kupiskach udało się wypełnić te paczki kartkami świątecznymi. To taki gest radości i solidarności – tłumaczy wikariusz, który Grób Chrystusa w minione Święta Wielkanocne przygotował jako piwnicę zbombardowanego domu w Ukrainie. - Są tam bardzo ciepłe słowa, niektóre po ukraińsku i są bardzo ładnie zrobione - dodaje.

Ksiądz Patryk zwraca uwagę, że widoczna linia technologiczna to zwieńczenie kilkutygodniowych przygotowań. Pieczołowicie sporządzono listę produktów, aby była odpowiednia i optymalna.

- Kilkanaście razy podchodziliśmy do tego kartonika – wyznaje ksiądz. - Zastanawialiśmy się jak efektywnie go wypełnić, żeby więcej osób mogło na tym skorzystać. Mamy czekolady, ale i czekolady na chleb. Batonik zje jedna osoba, a czekoladę na bazie Nutelli już więcej – dodaje z radością.

W sobotę wolontariusze z Rycerzy Kolumba, ich rodziny, parafianie, którzy odpowiedzieli na ogłoszenia i osoby zaprzyjaźnione, a także studenci z Ukrainy w skupieniu pakują przygotowane dary. Od godziny 8 rano do 11 spakowano 560 takich paczek, które następnie trafią do zbiorczego magazynu w Łańcucie, a stamtąd we wschodnie rejony Ukrainy. Zdzisław Kamiński wylicza, że jedna paczka warta jest ponad 100 zł. 

Dużym wyczynem wykazała się Rada Rycerzy Kolumba z Myszyńca, także z diecezji łomżyńskiej. Tam w ciągu jednego dnia ponad 100 osób przygotowało 2,5 tysiąca takich pudełek. Na miejscu w Ukrainie paczki dystrybuować będą Rycerze Kolumba, którzy tam mieszkają. W zależności od potrzeb rodziny, przekazują po jednym lub więcej takich opakowań. 

- Katedra włączona jest w pomoc nie tylko Ukrainie, ale także w pomocy naszym parafianom – podkreśla wikariusz ksiądz Patryk Banach. - Razem z Caritas mamy tytkę charytatywną. Pomoc idzie różnym osobom, tym którzy jej potrzebują.

Ksiądz Patryk liczy, że po nowym roku uda się tę akcję powtórzyć, może w większej skali.

Zdzisław Kamiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba, dziękuje darczyńcom, firmom w tym prezesowi Polmozbytu Bolesławowi Gryko za udostępnienie hali, bez której nie udałoby się tak sprawnie przeprowadzić pakowania no i wolontariuszom. Przypomina, że Rycerze akcję pomocy Ukrainie prowadzą niemal od początku konfliktu.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę