Duży spadek Łomży w Rankingu Rzeczpospolitej
Na 45 miejsce wśród miast na prawach powiatu spadła Łomża w najnowszym Rankingu Samorządów przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita. W stosunku do roku 2021 Miasto Łomża spadło aż o 22 pozycje.
„Mimo ubytków w dochodach własnych i obniżeniu potencjału inwestycyjnego, te miasta i gminy które przygotowywały się na gorsze czasy są w stanie kontynuować swoje strategie rozwojowe” - pisze w komentarzu Anna Cieślak-Wróblewska.
W tegorocznym zestawieniu Miasto Łomża z 66,88 punktami znalazł W tegorocznym zestawieniu Miasto Łomża z 66,88 punktami znalazło się na 45 miejscu, na 65 sklasyfikowanych. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, a z sąsiednich samorządów najwyżej znalazły się Suwałki (21), Ostrołęka (26) i Białystok (44). W stosunku do 2021 roku Miasto Łomża spadło aż o 22 miejsca.
Co roku Rzeczpospolita przygotowuje Ranking Samorządów, który obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu. Źródłem danych podlegających ocenie, jak czytamy, są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Samorządy oceniano wg około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać wynosiła 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty). Dotyczą one m.in.: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego.
W kategorii "trwałość społeczna" oceniano te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Brano pod uwagą zarówno "twarde" dane o wydatkach samorządu tj. na edukacje, kulturę, sport i rekreację oraz transport publiczny, czy miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach. Badano także współpracę z organizacjami pozarządowymi i budżet partycypacyjny. Badano także jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.
„Kładliśmy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, czy redukcji emisji spalin i smogu”- piszą autorzy Rankinu.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 w zestawieniu) z naszego regionu najlepiej wypadło Wysokie Mazowieckie, plasując się na 40 miejscu. Poniżej ranking wygląda następująco: Nowogród (238 miejsce), Szczuczyn (248), Zambrów (351), Stawiski (467), Grajewo (508) i Jedwabne (823).
Na wszystkie 1523 gminy wiejskie, te z terenu powiatu łomżyńskiego uplasowały się na następujących miejscach: Przytuły (915), Zbójna (954), Gmina Łomża (1011), Wizna (1190), Śniadowo (1395), Miastkowo (1436), i Piątnica (1444).
W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.