Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak dbać o pościel – kilka wskazówek

Odpowiednie dbanie o pościel pozwala na przedłużenie jej żywotności. Pranie, prasowanie pościeli oraz jej przechowywanie powinno być wykonywane w prawidłowy sposób, dzięki temu unikniesz przypadkowemu uszkodzeniu tkaniny. Mogłoby się wydawać że wystarczy nasz komplet włożyć do pralki, wyprać i wysuszyć, jednak pamiętaj że nie każdy materiał może być traktowany w ten sam sposób.

Wraz ze sklepem internetowym i-pościel przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących odpowiedniego dbania o pościel.

Jak prać pościel?

Na początku podziel komplety biorąc pod uwagę kolor i rodzaj materiału, jasne rzeczy pierz z jasnymi, ciemne z ciemnymi, wtedy unikniesz zabarwienia się jednego materiału od drugiego. Posortowanie pościeli pod względem materiału jest ważnie ponieważ nie każdy rodzaj może być prany w tej samej temperaturze. Przed każdym praniem zapoznaj się z przepisem prania dołączonym przez producenta, znajdziesz tam informacje odnośnie dozwolonej temperatury prania, czy materiał może być wirowany oraz czy producent zaleca używania wybielacza.

Pranie pościeli, krok po kroku:

  • Posortuj komplety – weź pod uwagę rodzaj materiału oraz jego kolor

  • Zapoznaj się z przepisem prania – informacje znajdziesz na metce

  • Pościel pierz na lewej stronie

  • Zapnij guziki lub zamki błyskawiczne, dzięki temu unikniesz uszkodzenia materiału

  • Po praniu od razu wyjmij pościel z pralki

  • Pranie wysusz w sposób tradycyjny na sznurku lub w suszarce automatycznej (sprawdź jakie zdanie na ten temat ma producent)

 

Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych rodzajów pościeli, wraz z krótką informacją dotyczącą ich prania:

  • Pościel z kory – temperatura prania 40-60°C, nie zaleca się wirowania tego rodzaju materiału, korę wystarczy wysuszyć, materiał nie wymaga prasowania.

  • Pościel bawełniana – temperatura prania około 40-60°C. Pościel bawełnianą należy wyprasować, materiał się gniecie.

  • Pościel satynowa – temperatura prania 40-60°C, tego rodzaju tkaniny nie należy wirować, nie używaj również wybielaczy, mogą one uszkodzić delikatne, satynowe włókna.

  • Pościel flanelowa – temperatura około 40°C. Materiał nie wymaga prasowania, jeśli jednak pojawią się małe zagniecenia ich wyprasowanie jest bardzo łatwe. Aby flanela zachowała swoją miękkość dodaj do prania płyn do płukania oraz używaj delikatnego proszku.

Jak prać jedwab?

Pranie jedwabiu wymaga od nas trochę innych rozwiązań niż w przypadku wyżej wymienionych rodzajów tkanin. Jedwab można prać w pralce na bardzo niskiej temperaturze max 30°C, bez wirowania oraz używając delikatnych środków do prania. Zaleca się jednak prać jedwab w misce z letnią wodą, poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

 

  • Do miski wlej letnią wodę i dodaj delikatnego detergentu przeznaczonego do prania jedwabiu.

  • Do miski włóż produkt, który chcesz wyprać np. Poszewkę jedwabną. Delikatnie ją ugniataj, absolutnie nie pocieraj materiału, może to uszkodzić włókna.

  • Wymień wodę na nową już bez detergentu. Produkt płucz aby pozbyć się z niego środku piorącego, pamiętaj aby go nie pocierać, rób to w sposób delikatny.

  • Wypłukany już produkt wyjmij z miski i delikatnie odsącz wodę poprzez ugniatanie materiału, zawiń go w ręcznik i ponownie delikatnie ugniataj.

  • Odsączony materiał rozłóż płasko na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Nie susz jedwabiu nad grzejnikiem oraz nie wystawiaj go na działanie światła słonecznego.

Jeśli powstaną na materiale zagniecenia, jedwab możesz wyprasować. Prasuj materiał jeszcze gdy jest lekko wilgotny, najlepiej przez bawełniany materiał. Na żelazku ustaw niską temperaturę (tryb prasowania jedwabiu)

Przechowywanie pościeli – pościel na zapas

Każdy z nas posiada pościel na zapas, np. pościel flanelową na zimę, która na swój użytek czasami czeka kilka miesięcy. Miejsce na pościel powinno być suche, czyste i najlepiej zacienione, nawet delikatna wilgoć może sprawić że na materiale pojawi się pleśń, którą ciężko usunąć. Pościel przechowywać możesz zarówno w szafie lub w specjalnych pojemnikach, które schowasz pod łóżkiem. Pamiętaj żeby do szafy lub pojemnika wkładać tylko suchy i czysty materiał.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę