Ministerstwo chce skończyć z użytkowaniem wieczystym
MRiT informuje o końcówce prac nad formą przejmowania przez podmioty na własność gruntów będących w użytkowaniu wieczystym. Gdy wnioskodawca zadeklaruje chęć przekształcenia, to ani Skarb Państwa ani samorząd nie będzie mógł odmówić.
Użytkowanie wieczyste wprowadzono ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach w 1961 roku. Użytkownik miał zbliżone prawo do właściciela, ale umowa opiewała z reguły na 99 lat, a właścicielem pozostawał Skarb Państwa czy samorząd. Posiadacz płacił roczny wynoszący 0,3 – 3% ceny nieruchomości czynsz.
W 2019 r. nowelizacja uwłaszczyła, pozwoliła w formie decyzji przekształcić prawo użytkowania w prawo własności i to bez konieczności składania wniosku, choć wiązało się to z opłatą przekształceniową. Zamieszkujący taki teren osoba czy spółdzielnia na gruntach pod budynkami mieszkalnymi, z mocy prawa stali się właścicielami.
Obecne prace dotyczą gruntów pod użytkowanych pod biznes i organizacje społeczne, sportowe i inne grunty.
– Nasza propozycja jest oczekiwana przez rynek. Niektórzy inwestorzy obawiają się długookresowego inwestowania na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Poza tym uwłaszczenie daje szansę na uwolnienie się od podnoszonej przez organy opłaty za użytkowanie wieczyste. Z racji wysokich opłat inwestowanie na niektórych terenach stało się nieopłacalne, a firmy nie są w stanie przewidzieć wysokości podwyżek – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Z danych ministerstwa wynika, że w Polsce ponad 405 tys. gruntów nadal jest w użytkowaniu wieczystym. W Łomży, jak podaje ratusz, w użytkowaniu wieczystym należącym do Skarbu Państwa jest 183,5 ha, a do Miasta Łomży około 120 ha. Ministerstwo zapowiada, że zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy reformie na gruntach mieszkaniowych, ale na wniosek. „Nie chcemy przymuszać do nabycia gruntu przedsiębiorcy, który nie chce płacić na własność, bo ma inne plany inwestycyjne” – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy, który złoży wniosek w tej sprawie.
– Jednocześnie wprowadzamy nowy model odpłatności za grunty sprzedawane inwestorom, którzy dotychczas byli użytkownikami wieczystymi. Będzie on oparty na mechanizmie ustalania ceny na podstawie wartości nieruchomości. Płatność będzie można pomniejszyć w zgodzie z unijnymi regułami pomocy publicznej – powiedział minister Waldemar Buda.
Proponowane rozwiązania:
- Cena gruntu Skarbu Państwa to 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w przypadku płatności jednorazowej (25-krotność przy płatności ratach), nie więcej jednak niż 60% gruntu.
- W przypadku gruntu samorządu - cena wykupu to co najmniej 20-krotność opłaty rocznej, jednak nie więcej niż wartość gruntu
- Dodatkowe preferencje w przypadku płatności jednorazowej przyznawane przez samorządy jeśli grunt ma zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe
- W przypadku różnicy między wartością rynkową gruntu a ceną, możliwość rozliczenia w ramach limitu pomocy de minimis (czyli dozwolonego wsparcia publicznego) i ewentualna dopłata po przekroczeniu tego limitu.