Szerokie zastosowanie koparko-ładowarek w budownictwie i rolnictwie
Choć koparko-ładowarki kojarzą nam się głównie z pracą na budowach i drogach, to w praktyce mają znacznie więcej zastosowań. Doskonale radzą sobie także z czynnościami rolniczymi, a poprzez zainstalowanie odpowiednich osprzętów także z odśnieżaniem, porządkowaniem, a nawet segregowaniem odpadów. Dziś skupimy się na eksploatacji koparko-ładowarek w sektorze budowlanym oraz rolniczym.
Koparko-ładowarka – najważniejsza maszyna na budowie
Bez względu na to, czy mówimy o inwestycji budowlanej czy drogowej, koparko-ładowarka znajduje zastosowanie w każdej z prac. Już na etapie niwelacji, czyli oczyszczenia i wyrównania terenu maszyna okazuje się bardzo przydatna. Dalej, podczas innych robót ziemnych też ciężko się bez niej obejść. Jest wielofunkcyjna i bardzo mocna, co pozytywnie wpływa na jakość i tempo prac, a także na komfort i bezpieczeństwo operatorów.
W zależności od tego, gdzie pracuje maszyna, może być osadzona na gąsienicach lub posiadać napęd kołowy. Ten pierwszy gwarantuje dobrą przyczepność w naprawdę trudnych warunkach, na terenie mocno nierównym, grząskim, błotnistym. Z kolei koła cieszą się popularnością, bo są praktyczne. Maszyna może poruszać się nie tylko po placu budowy, ale też po drodze, więc przewożenie jej między różnymi inwestycjami czy odstawianie do garażu nie wymaga angażowania lawety.
Kopanie rowów, dołów, fundamentów to także zadania dla koparko-ładowarki https://www.interhandler.pl/budownictwo/produkty/maszyny-nowe/koparko-ladowarki/. Sam fakt, że można zastępować łyżkę innym osprzętem sprawia, że urządzenie staje się wielofunkcyjne i znajduje szereg zastosowań na placu budowy. Dobrze radzi sobie z podnoszeniem ładunków, zatem wykorzystasz ją także przy rozładowywaniu aut dostawczych, które przywożą materiały budowlane na paletach. Na koniec – sprzątanie. Wszelkie pozostałości z placu inwestycji znikną szybciej, gdy do jego oczyszczania włączymy ciężki sprzęt.
Czy koparko-ładowarka przyda się w gospodarstwie?
Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne lub hodowlane, na pewno zastanawiasz się nad możliwością usprawnienia prac. Dobra wiadomość jest taka, że w tym miejscu koparko-ładowarka sprawdzi się równie dobrze. Przede wszystkim może pracować przy załadunku, rozładunku, przenoszeniu, zbieraniu i gromadzeniu płodów rolnych, przy karmieniu zwierząt. Dodatkowo, za sprawą kompatybilnych osprzętów – wideł, łyżek, chwytaków, pługów i kosiarek z urządzenia można korzystać niemal przez cały rok. Od siewu, po zbiory, a nawet zimą przy odśnieżaniu. Inwestujesz w jedną maszynę, a korzystasz z niej, jak z całej floty specjalistycznych pojazdów.
tekst płatny