Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Pomoc klęskowa wydłużona

O tydzień do 23 listopada br. przedłużono termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

„By skorzystać z programu należy załączyć protokół z oszacowania szkód. Protokół ten jest generowany za pomocą aplikacji internetowej https://aplikacje.gov.pl/app/susza (oczywiście po wcześniejszym złożeniu wniosku o oszacowanie szkód).  - pisze Rolnik do 4lomza.pl. - Problem w tym że rolnicy od tygodnia pomimo oszacowania szkód nie mogą pobrać powyższego Protokołu z  serwisu internetowego. Aplikacja powyższa albo nie działa albo jeżeli już komuś się uda zalogować, to i tak nie udaje mu się pobrać protokołu z powodów błędów generowania dokumentu. Rolnicy są zirytowani powyższą sytuacją” - czytamy w mailu nadesłanym do redakcji. 

Problem okazał się na tyle poważny, że minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wydłużył czas składania wniosków do 23 listopada 2022 roku.

Wnioski o przyznanie tzw. pomocy klęskowej przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w bieżącym roku - jak czytamy na stronie ministerstwa - ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. To zdaniem resortu spowodowało przeciążenie aplikacji i problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód, co jest niezbędne do złożenia wniosku by ubiegać się o pomoc klęskową. 

ARiMR w odpowiedzi na nasze pytania informuje, że „jako agencja płatnicza obsługująca wnioski pomocowe nie ma wpływu na działanie i funkcjonalność tej aplikacji. Administratorem przedmiotowej strony jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi”. Zapewnia przy tym, że „problem z brakiem działania aplikacji szacującej szkody suszy w gospodarstwach rolnych jest znany i w chwili obecnej trwają prace nad jego rozwiązaniem”. Niestety „nie ma innej możliwości pobrania protokołu z szacowania szkód, jak poprzez wspomnianą aplikację” - czytamy w wyjaśnieniach ARiMR.

Dokumenty można złożyć do 23 listopada 2022 r. bezpośrednio w placówce Agencji, a także nadać w placówce pocztowej bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. O dochowaniu terminu decyduje data wpływu dokumentów do ARiMR. 

pomoc-dla-rodzin-w-zwiazku-z-niekorzystnymi-warunkami-atmosferycznymi-w-2022-r2

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę