Kary za jazdę po alkoholu po zmianie przepisów
Zdecydowana większość kierowców wie, że po jakimkolwiek alkoholu nie wsiada się za kółko. Niestety mimo że Polacy w teorii są świetni, to jednak praktyka wygląda zgoła odmiennie. Doniesienia o zatrzymaniu nietrzeźwych kierowców, statystyki czy wypadki spowodowane przez kierowców z „procentami” są naprawdę niepokojące. Z tego powodu ustawodawca od 2022 roku wprowadził nowy taryfikator kar za takie przewinienia. Warto wiedzieć, co się zmienia w tej kwestii i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć.
Stan po spożyciu alkoholu
Na początek należy rozróżnić czyny związane z prowadzeniem po spożyciu alkoholu. W zależności od jego stężenia w naszym organizmie w chwili popełnienia czynu mówimy albo o wykroczeniu, albo o przestępstwie.Przestępstwa dopuszczamy się wtedy, jeśli kierujemy w stanie nietrzeźwości. Co to oznacza? Zgodnie z Kodeksem karnym jest to stan przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila lub zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu o wartości 0,25 mg lub więcej na 1 dm3. Jak więc widać, mniejsza wartość tej substancji w naszym organizmie to stan po spożyciu alkoholu; później jest już mowa o nietrzeźwości. Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu, gdy ma się mniej niż 0,2 promila to nie jest ani przestępstwo, ani wykroczenie. Tak znikoma wartość nie stanowi o żadnym zachowaniu niezgodnym z prawem. Zasadniczo jednak najlepiej trzymać się zasady: piłem, nie jadę.
Konsekwencje jazdy po alkoholu w 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Niektóre z nich stały się aktualne jednak dopiero we wrześniu tego roku. Warto więc na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, a przede wszystkim – unikać sytuacji łamania prawa.Jeżeli mamy do czynienia z wykroczeniem – czyli prowadzeniem pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu – to osoba podlega karze aresztu lub grzywny w minimalnej wysokości 2500 zł. W momencie prowadzenia innego pojazdu (np. roweru) zmniejsza się kara pieniężna do kwoty minimum 100 zł. Dodatkowo orzeczony zostaje zakaz prowadzenia pojazdów (samochodów itd., ale też np. roweru, jeśli to na nim popełniono wykroczenie). Areszt przekłada się na 5 do 30 dni pozbawienia wolności. Kara finansowa może być jednak dużo wyższa.Należy też pamiętać o punktach karnych, które otrzymujemy za wykroczenia drogowe. Do września za jazdę po alkoholu (licząc od 0,2 promila) dostaje się aż 15 punktów karnych. Dodatkowo są one na naszym koncie aż dwa lata od momentu zapłacenia grzywny. Jeśli nie wpłacimy kary, punkty nie ulegną skasowaniu w ogóle.
Stan nietrzeźwości
Największym problemem dla kierowcy jest prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Wiąże się to z ryzykiem grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności (do 2 lat). Wszystko zależy od rodzaju czynu, okoliczności i majątku sprawcy. Jeszcze większe konsekwencje poniesie sprawca w przypadku recydywy. Należy też pamiętać o innych możliwych konsekwencjach swojego czynu, jak np. utrata zajmowanego stanowiska, utracenie praw do zawodu, praw publicznych czy zakaz prowadzenia niektórych działalności.Jak widać, kary z każdym rokiem stają się coraz bardziej surowe. Niestety wydaje się to jedyna słuszna droga prowadząca do ograniczenia wypadków z udziałem kierowców nietrzeźwych.
Sposoby obniżenia kary
Osoby, które znalazły się w opisywanej sytuacji, mogą swoim postępowaniem przyczynić się do zmniejszenia wymierzonej kary. Jak zatem należy się zachowywać? Po pierwsze, najlepiej jest, gdy ilość alkoholu obiektywnie jest bardzo mała. Wówczas postawa sprawcy może mu pomóc. Należy współpracować z policją, zachować spokój, przyznać się do zarzucanego czynu.Później można starać się o dobrowolne poddanie się karze oraz złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Oczywiście nie zwolni nas to z odpowiedzialności, ale będzie dobrze widziane przez organy prawa.
Źródło: OdpowiedziPrawne.pl
tekst płatny