Co to jest proces pasteryzacji w autoklawie?
Co to jest proces pasteryzacji i w autoklawie? Masz autoklaw przemysłowy i zastanawiasz się, dlaczego ważne jest, aby przeprowadzić tak zwane mapowanie temperatury? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
- Autoklaw przemysłowy – co to jest proces pasteryzacji?
- Dlaczego warto przeprowadzić mapowanie temperatury w autoklawie?
Autoklaw przemysłowy to zaawansowane urządzenie, które pozwala na uzyskiwanie wewnątrz ciśnienia 3 bar i temperatury wynoszącej ponad 100 stopni Celsjusza. To właściwie nic innego, jak hermetyczny zbiornik, w którym przeprowadza się procesy gotowania – w tym także ciśnieniowego, wygrzewania w próżni, sterylizacji w wodzie lub parze, a także pasteryzacji. Co to jest proces pasteryzacji? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Autoklaw przemysłowy – co to jest proces pasteryzacji?
Standardowy autoklaw przemysłowy wykorzystuje się między innymi do pasteryzacji. Czym właściwie jest pasteryzacja? Otóż to proces termiczny, służący do utrwalania tej żywności, której pH wynosi mniej niż 4,6. Taki proces pasteryzacji ma jeden, główny cel. A mianowicie chodzi o to, aby zredukować formy wegetatywne bakterii, w tym patogennych i takich, które psują żywność oraz części psujących bakterii przetrwalników, które nierzadko doprowadzają do mikrobiologicznego zepsucia produktu spożywczego. Pasteryzację przemysłową w branży spożywczej przeprowadza się w temperaturze wynoszącej od 70 do 115 stopni Celsjusza. Jest to zakres niższy niż mamy w przypadku sterylizacji żywności.
Chcesz podszkolić swoich pracowników z zakresu termicznego utrwalania żywności? Warto w takiej sytuacji nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem, które prowadzi tego typu szkolenia. Jeśli masz autoklaw przemysłowy, zapewne wiesz, że należy regularnie sprawdzać jego stan techniczny. Między innymi warto przeprowadzić badanie rozkładu temperatur w autoklawie. Takimi działaniami również zajmują się specjalne firmy, dlatego szukając odpowiednich specjalistów do przeprowadzenia wyżej wspomnianego szkolenia, wybierz takie przedsiębiorstwo, które będzie mogło jednocześnie przebadać rozkład temperatur w Twoim urządzeniu. Czym dokładnie jest mapowanie temperatury w autoklawie? Odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.
Dlaczego warto przeprowadzić mapowanie temperatury w autoklawie?
Dlaczego warto przeprowadzić mapowanie temperatury w autoklawie i co właściwie daje to badanie? Mapowanie temperatury w autoklawie jest właściwie wstępnym warunkiem dla ustawienia odpowiednich parametrów termicznego procesu i walidacji sterylizacji czy pasteryzacji. Wnioski z tych badań wskazują, gdzie dokładnie należy położyć opakowania testowe w trakcie testów penetracji ciepła.
Warto również wiedzieć, że badanie rozkładu temperatur w autoklawie przeprowadza się w trakcie odbioru nowego urządzenia – nie tylko przy okresowej ocenie stanu technicznego. Podczas badania należy uzyskać odpowiedni na pytania typu, w jakim czasie autoklaw ogrzewa się do konkretnej temperatury, kiedy następuje stabilizacja temperatury czy gdzie znajdują się zimne i ciepłe miejsca. Oczywiście to tylko przykładowe pytania – jest ich znacznie więcej. Jeśli zatem interesuje Cię mapowanie temperatury w autoklawie, nie zwlekaj i już teraz znajdź przedsiębiorstwo, które przeprowadzi to badanie w Twojej w firmie.
Autoklawy przemysłowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym do gotowania ciśnieniowego pozwalają uzyskać odpowiednie ciśnienie maszyny, co ułatwia produkcję.
tekst płatny