Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Większość rolników bez zarzutów o znęcanie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Przeciwko kilkuset rolnikom z regionu Inspekcja Weterynaryjna skierowała do prokuratury wnioski o ściganie. Większość z nich umorzono, ale kilkanaście spraw skierowano do rozpoznania przez sąd.

Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny przekazał, że w czerwcu br. Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał od Głównego Lekarza Weterynarii zestawienie krów ubitych w okresie do 7 dni po porodzie. Dane pochodziły z bazy IRZ prowadzonej przez ARiMR, a zestawienie dotyczyło I kwartału br. 

Chodzi o to, że w myśl przepisów prawa na które powołuje się Inspekcja Weterynaryjna „nikt nie może przewozić zwierząt lub zlecać transportu zwierząt w sposób powodujący ich okaleczenie lub przyczyniający się do zadawanie im cierpienia”. Poza tym „za niezdolne do transportu uważa się samice, które urodziły w poprzednim tygodniu”.

Powołując się na to Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii „polecił podległym powiatowym lekarzom weterynarii przeprowadzenie szczegółowej analizy przekazanych przypadków, a następnie podjęcie przewidzianych prawem działań tak wobec posiadaczy zwierząt, pośredników jak i rzeźni, w przypadkach w których w/w dopuścili się naruszenia wskazywanych na wstępie przepisów” - czytamy w odpowiedzi na pytania w tej kwestii.

W powiecie łomżyńskim w I kwartale br. do uboju dostarczono 118 krów z 105 gospodarstw, które były w okresie do 7 dni po porodzie – przekazuje IW. „Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży w efekcie przeprowadzonych w przedmiotowej sprawie postępowań wyjaśniających w tym przeprowadzonych kontroli gospodarstw, skierował do organów ścigania 113 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

Rolnicy do prokuratury
W Prokuraturze Okręgowej w Łomży oraz jednostkach jej podległych odnotowano około 253 zawiadomień o czyny z art. 35 ust. la ustawy o ochronie zwierząt tj. znęcanie się nad bydłem polegające na transporcie zwierząt w okresie krótszym niż 7 dni od wycielenia oraz około 13 zawiadomień o czyny z art. 77 pkt. 3 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych – przekazuje Zastępca Prokuratora Okręgowego w Łomży Anna Zejer.

Liczby są rozbieżne, ponieważ okręg łomżyński obejmuje prokuratury rejonowe w: Łomży, Kolnie, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem. Można jednak wywnioskować, że większość ze wspomnianych spraw dotyczy powiatu łomżyńskiego. 

„Sam fakt transportu bydła w terminach niezgodnych z przepisami nie może stanowić o wypełnieniu znamion znęcania się nad zwierzętami – zauważa prokuratura i w sprawach dotyczących czynów z art. 35 ust. la zdecydowała o odmowie wszczęcia postępowania bądź o umorzeniu. Jednocześnie stwierdza, że „brak jest możliwości ustalenia danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie ewentualnego zaistnienia okoliczności mogących świadczyć o złym traktowaniu zwierząt”.

„W sprawach dotyczących czynów z art. 77 ust. 3 w większości przypadków potwierdzono okoliczności przedstawione przez zawiadamiających, co skutkowało przedstawieniem zarzutów z art. 77 ust. 3 w zw. z art.5 ust. 8 pkt 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i przekazaniem spraw do rozpoznania Sądowi Rejonowemu” – przekazuje Zastępca Prokuratora Okręgowego w Łomży.

Oznacza to, że na 253 złożone doniesienia, swój ciąg dalszy w sądzie będzie miało około 13. Czy Inspekcja Weterynaryjna od tych decyzji odwoła się, nie wiemy. Zgodnie z prawem ma taką możliwość. Z informacji przekazanych przez Rafała Banasiuka z WIW wynika, że „każda ze spraw będzie rozpatrywana indywidualnie przez właściwych powiatowych lekarzy weterynarii”.

 

mm
cz, 27 października 2022 11:35
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 12:18:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę