Średnio zdrowe życie w Łomży
Na 32 miejscu znalazła się Łomża w Indeksie Zdrowych Miast. Na 8 dziedzin, które wzięto pod uwagę, w dwóch nasze miasto zajęło niezłe 8 miejsce. Chodzi o edukację i sytuację demograficzną. Ostatecznie jednak miasto znalazło się w środku stawki.
Około 60% populacji w Polsce mieszka w miastach. Na tych obszarach także znacznie szybciej rośnie odsetek osób chorujących przewlekle. W miejscowościach, w których długotrwale utrzymuje się stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu, a Łomża jest takim miastem, ryzyko wystąpienia alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie. Dane dotyczące zależności między środowiskiem i zmianami klimatycznymi a zdrowiem są coraz bardziej niepokojące – czytamy w raporcie Indeks Zdrowych Miast. Eksperci z: Grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej) wzięli pod uwagę jakość życia w 66 miastach Polski na prawach powiatu.
Podczas prac wskazano osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza.
"Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską" – piszą autorzy opracowania.
Łomża na 100 możliwych punktów otrzymała 35,5 osiągając 32 pozycję na 66 badanych miast. Zdrowszy dla mieszkańców jest Białystok - 7 miejsce (70,1 pkt - ) i Suwałki 19 miejsce (45,8 pkt). Pobliska Ostrołęka znalazła się niżej na 39 miejscu z 29,6 pktami. Najzdrowszym miastem jest Warszawa (100 pkt), a na końcu zestawienia znalazła się Dąbrowa Górnicza (0 pkt).
Największą wagę otrzymało zdrowie (32,9%), gdzie przeanalizowano programy polityki zdrowotnej np. nowotworu piersi, raka szyjki macicy, choroby okładu krążenia itp.
Waga środowiska (22,1%), to dostęp do czystego powietrza, smog, wysokie temperatury, hałas, dostęp do terenów zielonych.
Ludność i pokolenie otrzymało wagę 9,5%. Przyglądano się tu procesom demograficznym i strukturze populacji. Sprawdzano wskaźnik feminizacji, który wskazuje na relację kobiet do mężczyzn, który świadczy o atrakcyjności danego miasta z perspektywy długookresowych procesów migracyjnych. Brano pod uwagę ogólne saldo migracji, które pokazuje czy obecnie miasto raczej przyciąga nowe osoby, czy wręcz przeciwnie, więcej osób je opuszcza. Łomża w tym punkcie znalazła się na 8 miejscu, zaraz za Białymstokiem.
Mieszkalnictwo otrzymało wagę 8,2%, a kryje się za tym dotowanie mieszkalnictwa, wykluczenie ekonimiczne, tzn. od zapewnienia potrzebnych gruntów w niskich cenach, przez dofinansowanie społecznego budownictwa czynszowego, po progresywny system opodatkowania nieruchomości. Ważnym elementem jest również elastyczne gospodarowanie zasobem mieszkań komunalnych, tak aby faktycznie były one dostępne dla osób najbardziej potrzebujących.
Infrastruktura – 7,6% - znaczenie infrastruktury w kontekście funkcjonowania zdrowych miast, można wskazać miejsce zajmowane przez nią w całokształcie działań obejmujących organizację użytkowania przestrzeni miejskiej.
Przestrzeń – waga 7,3%, utrzymywaniu zdrowego stylu życia sprzyja miejska infrastruktura błękitno-zielona (bluegreen health), w tym ogólnie dostępna infrastruktura sportowo-rekreacyjna.
Usługi komunalne i społeczne (7,1%), gdzie poddano analizie w szczególności usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport czy bezpieczeństwo publiczne.
Edukacja (5,4%), gdzie porównywano wskaźniki, które mogą pokazywać to, jakie są skutki polityki edukacyjnej realizowanej w miastach. Mowa o m.in wynikach sprawdzianów ośmioklasisty, czy matur. Tu Łomża ponownie zajęła 8 miejsce na 66 badanych.
Indeks Zdrowych Miast przygotowali: Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej).
Dane pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS lub z innych źródeł administracyjnych.