Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Łatwo dajemy się oszukać

Ponad 10 tysięcy złotych straciła 61-latka, która sprzedając meble, kliknęła w przesłany link.

Łomżyńscy policjanci informują o kolejnym oszustwie na przesłany link. W poniedziałek zgłosiła się 61-latka, która została oszukana w sieci. Mieszkanka powiatu łomżyńskiego zamieściła ogłoszenie na kilku portalach aukcyjnych ogłoszenie o sprzedaży mebli. Jeszcze tego samego dnia na jeden z komunikatorów otrzymała wiadomość od zainteresowanej kupnem osoby. Kobiety doszły do porozumienia i meble miały zostać wysłane przez kuriera. ,,Kupująca” napisała, że za chwile pokrzywdzona otrzyma link z potwierdzeniem, że pieniądze zostały przelane na jej konto. Sprzedająca złapała się w sieć i kliknęła w przesłany link. Następnie wybrała swój bank i zalogowała się na stronę łudząco podobną do swojego banku, dając dostęp do konta oszustom.

Ten podstawowy z punktu widzenia używania bankowości elektronicznej błąd kosztował ją ponad 10 tysięcy złotych. Przypominamy, aby nie klikać w przesłane linki, szczególnie od osób nieznanych. Jeśli sprzedajemy jakikolwiek towar, to nasza reakcja, nasze zalogowanie jest niepotrzebne, aby otrzymać przelew. Jeśli chcemy sprawdzić czy pieniądze dotarły, zawsze robimy to w sposób rutynowy, tj. wchodzimy na stronę bankową jak zwykle, nigdy przez przesłane linki i wybieranie banku. 

61-latka o stracie pieniędzy dowiedziała się następnego dnia,kiedy sprawdzała konto.  

Policja radzi:

Aby nie paść ofiarą oszustów w internecie - pamiętaj!

  • Nie klikaj w nieznajome linki do stron;
  • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę;
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory;
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;

 

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem.
  • Poinformuj Policję.

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę