Szczątki ofiar UB w Łomży?
Szczątki czerech osób, w tym możliwe nieletnich, odnaleziono podczas prac archeologicznych w Szumowie. Mogą to być ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Łomży czy wydziału doraźnego działającego przy Sądzie Okręgowym w Łomży.
W dniach 10-13 października 2022 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził II etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza parafialnego w Szumowie w województwie podlaskim. Badania miały na celu odnalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego.
Podczas prac archeologicznych podjęto szczątki czterech osób, których wiek szacuje się pomiędzy 16 a 25 rokiem życia – informuje IPN. Wstępne oględziny antropologiczne wskazują na widoczne na nich ślady postrzałów. W przypadku jednej osoby, na wysokości brzucha odnaleziono pocisk. Przy szczątkach były także dwa medaliki, sprzączka oraz guziki. Oględziny na miejscu nie pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, czy odnalezione osoby zmarły w wyniku egzekucji czy też walki.
Egzekucje na członkach podziemia niepodległościowego działających w rejonie łomżyńskim wykonywano m.in. w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Łomży. Badania historyczne potwierdzają także, iż w 1946 r. wydział doraźny działający przy Sądzie Okręgowym w Łomży wydawał wyroki śmierci na niepełnoletnich członków podziemia niepodległościowego.
Prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz w wydanej w 2009 roku publikacji pt. „Urząd Bezpieczeństwa w Łomży – powstanie i działalność 1944-1956” pisał, że w początkowej fazie utrwalania władzy ludowej na śmierć skazywano wszystkich, którym można było przedstawić choćby pozory dowodów. Byli wśród nich nieletni, choć nie było to zbyt powszechne. Wyroki śmierci otrzymywali mieszkańcy tych ziem już za samo posiadanie broni. Zainteresowani tym czasem terroru na Ziemi Łomżyńskiej powinni sięgnąć po tę pozycję.
Odnalezione szczątki w na cmentarzu w Szumowie, zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym.
źródło: IPN