W Łomży dodatek węglowy wypłacany, inne paliwa czekają
Około 2,7 miliona złotych wypłacił MOPS w Łomży do tej pory w ramach dodatku węglowego. Natomiast ci, którzy do ogrzewania domów używają innych paliw, jeszcze czekają na wypłaty.
Mieszkańcy Łomży od 18 sierpnia br. złożyli 1735 wniosków o dodatek węglowy. Decyzje pozytywną otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł otrzymało 919 z nich. Z odmową spotkało się 149 wnioskujących. Wśród przyczyn wymienia się niezgodność z deklaracją w centralnej ewidencji emisyjności budynków, co jest warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania. Osoby składały o dodatek węglowy, gdy w CEEB deklarowali inne paliwo. Odmowę otrzymują także ci, który dokonali wpisu w w/w bazie po 11 sierpnia 2022 roku.
Bez rozpatrywania pozostało natomiast 119 wniosków. Głównie chodzi o przypadki, gdy w jednym budynku zamieszkuje kilka rodzin. Dodatek otrzymuje pierwszy wnioskujący, a pozostałe nie są rozpatrywane.
W sumie do tej pory MOPS w Łomży wypłacił około 2,7 miliona złotych. Wypłaty realizowane są ciągle.
Nie są wypłacane dodatki na pozostałe źródła ciepła, ponieważ pieniądze jeszcze nie wpłynęły. Do tej pory w Łomży złożono 261 takich wniosków. Część z nich jest wycofywana z uwagi na to, że dopłata dotyczy gazu propan-butan, czyli z dużej butli przy domu, a nie z miejskiej sieci gazociągowej.
Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że węgiel cenie 2000 zł brutto za tonę będzie dla tych, którym przysługuje dodatek węglowy, czyli spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Oznacza to, że w budynku wpisanym co CEEB musi być zgłoszenie opalania węglem.
Na razie brak szczegółów tego rozwiązania.