Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

„Kościół i Naród” w spojrzeniu profesora Jana Żaryna

Główne zdjęcie
Jan Żaryn

Opowieści o najnowszej książce „Kościół i Naród” profesora Jana Żaryna było poświęcone spotkanie z autorem, które w piątek odbyło się w murach Muzeum Diecezjalnego. W pełnym pasji wykładzie, autor przybliżał niektóre z postaci opisanych w swoim ostatnim dziele, skupiając się na nurcie narodowym z wrażliwością katolicką.

- Czuję w sobie taką energię. Z jednej strony energię naukowca, z drugiej strony edukatora, a właściwie publicysty (...), ale także, nie ukrywam  polityka, w zeszłej kadencji byłem senatorem – wyjaśniał przybyłym na spotkanie swoje motywacje prof. Jan Żaryn. 

Na sali obecni byli m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska. Opowieści przysłuchiwali się także wicewojewodowie: Bogusława Szczerbińska i Tomasz Madras, w sumie około 30 słuchaczy. 

Historyk, publicysta i polityk Jan Żaryn jest obecnie dyrektorem Instytutu Dziedzictwo Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Współpracuje m.in. z łomżyńskim starostwem przy powstawaniu Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego w Drozdowie. 

- Zadałem sobie pytanie, a co to jest to dziedzictwo, którym mam się zająć jako dyrektor Instytutu czyli dziedzictwo obozu narodowego i szeroko pojętego katolicyzmu społecznego – dzielił się refleksją. Odpowiedzią jest prezentowany zbiór. „Dobierałem teksty i dopisywałem nowe z punktu widzenia tejże odpowiedzi” - wyjaśniał profesor. Głównie pochodzą one z jesieni 2021 roku, kiedy   przygotowywana była publikacja, ale są i starsze, nawet 2018 roku. Wydawnictwo szczególnie zajmuje się historią z XIX i XX wieku. Podczas spotkania mówił po kartach dziedzictwa, nieodkrytych, zdeprawowanych, odwróconych i zniszczonych przede wszystkim przez okres PRL-u. Wspominał o negatywnych kalkach, które na temat obozu narodowego wpisano, gdzie ów obóz  postrzegany jest jako nosiciel ideologii faszystowskiej. 

Przywoływał przykłady umiejętności bycia aktywnym publicznie i jednocześnie nie lękającym się  budowania pewnych struktur społecznych i zachowywania wiary katolickiej. Przypomniał, że Młodzież Wszechpolska była najliczniejszą organizacją polskiej młodzieży akademickiej we wszystkich ośrodkach naukowych w Polsce międzywojennej, a to skutkowało tym, że ta młodzież wygrywała wybory do samorządu studenckiego czyli do Bratniaka. Podawał różne przykłady działań i aktywności politycznej, które startowały jako małe inicjatywy, a kończyły się wielkimi dziełami.  Tu wskazał na inicjatywę, która w maju 1936 roku skończyła się zjazdem „co najmniej połowy studentów wówczas studiujących” na Jasnej Górze i tam złożeniem ślubowania młodzieży katolickiej, że będzie wierna kościołowi, Matce Bożej i Polsce.

„Opowieści mają zadanie edukacyjno-wychowawcze. Bardzo mi zależy na tym, żeby pokazać ludzi obozu narodowego jako z jednej strony tych, którzy bardzo mocno do serca przyjęli wiadomość, że są jednocześnie chrześcijanami – katolikami, że ta granica moralności chrześcijańskiej jest granicą, która nie pozwala im zboczyć z właściwej drogi”.

Nurty narodowe w Europie nie zawsze odnalazły się w przestrzeni chrześcijańskiej. Takim przykładem może być włoski Mussolini, który przerodził się w ruch faszystowski. Do polskiej odmiany „nacjonalizmu chrześcijańskiego” profesor podobieństwo znalazł w portugalskim, mało znanym u nas. 

- Ta książka temu służy, by na konkretnych przykładach, na zasadzie faktografii z przypisami, z opowieścią o konkretnym człowieku, o konkretnym wydarzeniu pokazać jakie to jest niezwykłe dziedzictwo – podsumował historyk, publicysta i polityk Jan Żaryn.

Książkę na początku 2022 roku wydało wydawnictwo Biały Kruk i jest do kupienia na stronie wydawnictwa.

 

Urodziny Romana Dmowskiego z kwiatami i porozumieniem

Foto: Jan Żaryn
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
nie, 09 października 2022 09:00
Data ostatniej edycji: pon, 10 października 2022 08:21:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę