Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

W Gminie Łomża fundusz sołecki na oszczędzanie energii

Mieszkańcy niemal wszystkich 40 miejscowości Gminy Łomża zdecydowali się przeznaczyć środki, z będącego w ich dyspozycji funduszu sołeckiego, na wymianę lamp drogowych na energooszczędne.

„Fundusz sołecki”, który zależnie od ilości mieszkańców i dochodów gminy, wydzielany jest z budżetu gminy. Od 2012 roku mieszkańcy poszczególnych miejscowości, podczas zebrań wiejskich, decydują o przeznaczeniu funduszu na zadania służące poprawie warunków życia, a które wpisują się w zadania własne gminy. W trakcie sierpniowych i wrześniowych spotkań zdecydowano o przeznaczeniu 90%, prawie 990 tysięcznej złotych puli przypadającej na 2023 rok, na energooszczędne oświetlenie ulic.

W podziale na poszczególne miejscowości wysokość funduszu wahała się od 12 418,75 zł w Rybnie – najmniejszej miejscowości w gminie, do 53 529,10 zł w Starych Kupiskach i Konarzycach – największych miejscowościach. 

- Fundusz sołecki w Gminie Łomża wprowadzono z mojej inicjatywy, jeszcze gdy byłem radnym Gminy Łomża. To są pieniądze, o których przeznaczeniu powinni decydować mieszkańcy. Tak było przez te wszystkie lata, gdy przeznaczano je na budowę altan, place zabaw, wytyczanie czy podsypywanie dróg gruntowych. W tym roku po raz pierwszy poprosiłem mieszkańców wszystkich miejscowości Gminy Łomża, aby zdecydowali się przeznaczyć te środki na jedno zadanie – wymianę lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne – cytuje Piotra Kłysa, wójta Gminy Łomża serwis Gminy. Zaoszczędzenie na rachunkach za prąd, którego ceny rosną bardzo szybko, pozwoli to zdaniem samorządowca w przyszłości więcej przeznaczać na zaspokajanie potrzeb. 

Jak się okazuje, w kilku miejscowościach mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel środków z tegorocznego funduszu. W kilku kolejnych przeznaczyli na ten cel środki funduszu sołeckiego z lat 2022 i 2023. Łącznie z przeniesionymi na ten cel wydatkami funduszu sołeckiego 2022 z 12 miejscowości będzie to ok. 1 100 000,00 zł. 

Jedynie mieszkańcy Giełczyna, którzy w sierpniu uchwalili zadanie polegające na wymianie oświetlenia, pod koniec września zdecydowali o zmianie funduszu na budowę oświetlenia na ulicy Poziomkowej.

Rząd Polski zapowiada uruchomienie nowego programu, z którego samorządy będą mogły pozyskać dofinansowanie na takie działania. Przy wsparciu środkami funduszu sołeckiego i rządowego Gmina Łomża planuje przeprowadzić kompleksową wymianę lamp oświetleniowych na energooszczędne, ale także zainstalować innowacyjny system zarządzania oświetleniem ulicznym.

źródło: Gmina Łomża

 

mm
wt, 04 października 2022 19:07
Data ostatniej edycji: wt, 04 października 2022 20:33:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę