Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wysoki 1% dla Arki

Prawie 80 tysięcy złotych z odpisu 1% podatku dochodowego za rok ubiegły otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Poprzednie pieniądze z tego źródła zostały przeznaczone na wybudowanie 10 boksów dla psów przechodzących kwarantannę oraz klimatyzacji w szczeniakarni w prowadzonym przez ŁTOnZ schronisku Arka. Kolejne również się przydadzą, bowiem biuro schroniska w starym domku jest w fatalnym stanie, podobnie jak jak jego brama i ogrodzenie. Na nie, być może uda się uzyskać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego, dzięki zgłoszeniu konieczności takiego remontu w kategorii zadań strefowych.

Już od siedmiu lat schronisko Arka otrzymuje znaczące kwoty z tytułu 1%. Za rok 2020 było to ponad 87 tysięcy złotych, za ubiegły od miłośników psów z całej Polski wpłynęło 79.807,50 złotych. Pozwalają one przeprowadzać w schronisku remonty i unowocześniać jego infrastrukturę, na co Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie ma środków. 

– W tym roku wybudowano 10 boksów kwarantanny z odgrodzonym placem, żeby mógł tam podjechać samochód – mówi kierownik schroniska Bożena Jarząbek. – Kwarantanna została odgrodzona w taki sposób, żeby psy tam przebywające nie miały dostępu do pozostałych psów.

W każdym boksie kwarantanny wykonana została solidna, ocieplana buda. Na kwarantannę trafia każdy odłowiony pies. Przebywa tam 14 dni; przez ten czas jest obserwowany czy jest zdrowy, jak się zachowuje, czy jest agresywny, czy łagodny; wtedy mamy okazję go poznać i  jest to też czas dla właściciela na odebranie psa, jeśli mu się zgubił. Za 1% wykonano też klimatyzację w szczeniakarni. Zgodnie z przepisami (rozporządzenie ministra) pomieszczenia, w których przebywają szczenięta, muszą być ogrzewane do minimum 16°C. Wykonano również odgrodzenie od placu na którym przebywają psy, żeby interesanci mogli bezpiecznie przejść do biura.   

Do pieniędzy z 1% dochodzą również różne darowizny, datki osób odwiedzających schronisko czy nawiązki sądowe i inne wpływy, co daje łączną kwotę 96.101,34 złotych. 

Każda złotówka jest ważna, bo w schronisku przebywa obecnie około 130 psów. Tylko część z nich trafi do adopcji – starsze mają już bardzo małe szanse na znalezienie nowego domu, trzeba więc zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe. Dlatego remont biura jest ciągle odkładany, bo zwierzęta są na pierwszym planie, jednak w końcu trzeba będzie go przeprowadzić.

Podobnie z bramą i ogrodzeniem, ale na to być może uda się zdobyć 100 tysięcy z łotych z Budżetu Obywatelskiego, ponieważ Małgorzata Masiuk-Plona zgłosiła do niego zadanie „Bezpieczne schronisko” w kategorii zadań strefowych na Łomżycy. 

– 1% pozwala na wykonywanie modernizacji oraz bieżących prac w schronisku – mówi prezes ŁTOnZ Elżbieta Piasecka-Chamryk. – Jest to zawsze ogromne wsparcie naszego budżetu i dodatkowe możliwości na realizację potrzebnych inwestycji w schronisku. Poprawa warunków bytowych psów w Arce jest najważniejsza. Teraz jeszcze dochodzi możliwość oddania głosu na zadanie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego przez miłośniczkę zwierząt, panią Małgorzatę Masiuk-Plonę. Żeby nas wesprzeć, należy zagłosować na zadanie 2 w kategorii zadań strefowych. Bardzo prosimy o głosy; jeżeli uzyskamy odpowiednią ich ilość, będziemy mogli zrealizować kolejną inwestycję w schronisku. Wymiana ogrodzenia i bramy wjazdowej jest taką potrzebą i bardzo dziękujemy pani Małgorzacie, że postanowiła zgłosić schronisko do tego zadania. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
so, 01 października 2022 20:19
Data ostatniej edycji: nie, 02 października 2022 17:41:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę