Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Oszuści łowią w sieci

Dwoje mieszkańców Łomży straciło łącznie ponad 6 tysięcy złotych po tym, jak w internecie próbowali dokonać transakcji. Kobieta kliknęła w nadesłany fałszywy link, a mężczyzna nie otrzymał towaru, za który zapłacił.

W poniedziałek na łomżyńską komendę zgłosiło się dwoje mieszkańców miasta, którzy padli ofiarą oszustów działających w internecie. 31-letnia kobieta została oszukana podczas próby sprzedaży ubranek dziecięcych na jednym z portali aukcyjnych. Kilka minut po wstawieniu swojego towaru otrzymała wiadomość z linkiem. Łomżynianka zinterpretowała wiadomość pochodzi z serwisu i trzeba kliknąć w link. Była pewna, że po wejściu w link potwierdzi swój udział w sprzedaży. Jednak to nie wszystko. Kolejnym krokiem było wybranie swojego banku i zalogowanie się. Strona, do której została przekierowana, była łudząco podobna do prawdziwej strony jej banku, różniła się zapewne adresem internetowym, ale na to niewielu zwraca uwagę. W spreparowanej więc stronie wpisała swój login i hasło do konta. Kiedy po kilku godzinach kobieta sprawdziła swój rachunek okazało się, że zniknęło z jej konta ponad 5 tysięcy złotych. 

Przypominamy, co wielokrotnie jest podnoszone przy takich sytuacjach, aby nie klikać w podsyłane linki. Zwykle kierują na spreparowane strony, które przechwytują loginy i hasła. Potwierdzenie jakiejś aktywności w internecie, czy transakcji nie wymaga logowania się na swoje konto. Jeśli spodziewamy się linku to sprawdzajmy na jaki adres nas on przekierowuje. Często domena oszustów jest łudząco podobna, ale nie taka sama. Zmiana jednej litery czy cyfry w nazwie to dla systemu domen oznacza kompletnie inny adres. 

33-letni łomżyniak stracił ponad 1100 zł na licytacji. Mężczyzna brał udział w licytacji monety z 1899 roku i aukcję wygrał. Przelał więc należne pieniądze na wskazany rachunek bankowy, a sprzedający z uwagi na opady deszczu zobowiązał się do wysłania monety następnego dnia. Rzecz działa się 11 września i od tego czasu urwał się kontakt z oszustem, a łomżanin do chwili obecnej nie otrzymał monety ani zwrotu pieniędzy. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę