Nie dotykać szczepionek dla lisów
W piątek 16. września rozpoczyna się jesienna akcja szczepień przeciw wściekliźnie lisów wolnożyjących. WIW prosi, aby nie dotykać przynęt ze szczepionką wyłożonych w lasach.
Od 16 do 18 września br. na terenie całego województwa podlaskiego prowadzona będzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolnożyjących. Przynęty ze szczepionką w kształcie stożkowych krążków koloru brunatnego o średnicy ok. 4 cm; grubości ok. 1,5 cm, zawierającą wewnątrz zatopiony blister (plastikowy pojemnik z płynną szczepionką), metodą zrzutów z samolotów zostaną wyłożone w kompleksach leśnych, na polach, łąkach i tym podobnych terenach. Nie przewiduje się umieszczania szczepionek w obszarach zabudowanych i w rejonach rzek i zbiorników wodnych.
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Czerwiński prosi, aby nie dotykać i nie niszczyć przynęt. To o tyle ważne, że przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisy. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.
Po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni, należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych po terenach otwartych. Psy należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.
W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe, względnie na uszkodzony naskórek człowieka, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.
Celem akcji jest zwalczanie wścieklizny u lisów.