L4 przez internet – czym jest i jak uzyskać?
Z powodu złego stanu zdrowia swojego lub dziecka lekarz może wystawić L4 przez Internet. Warunkiem jego zdobycia jest m.in. odbycie e-wizyty. Zwolnienie tego typu ma takie samo znaczenie i ważność jak zwolnienie uzyskane na papierze drogą tradycyjną.
Czym jest L4 przez Internet?
To elektroniczna wersja papierowego zwolnienia lekarskiego, jakie mogą wystawiać internista, specjalista lub asystent medyczny. Dokument, właściwie określany jako e-ZLA, ma pełną moc prawną do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z powodu choroby własnej lub pogorszenia stanu zdrowia swojego dziecka. Można go uzyskać bez wychodzenia z domu, tzn. zdalnie oraz bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem w gabinecie, choć nie jest to regułą. Procedura wystawienia L4 przez Internet trwa krócej niż wypisanie klasycznej jego formy ze względu na szybki dostęp lekarza do danych osobowych i rodzinnych, a także tych dotyczących pracodawcy pacjenta znajdujących się w cyfrowej bazie danych.
Otrzymanie e-ZLA odbywa się pod kilkoma warunkami. Oprócz potwierdzenia przez lekarza niezdolności do pracy niezbędne jest posiadanie internetowego profilu na PUE, czyli Platformie Usług Elektronicznych. Po uzupełnieniu przez medyka specjalnego formularza i zatwierdzeniu wszystkich danych e-zwolnienie automatycznie zostaje przesłane na indywidualne konto PUE. To oznacza jednocześnie, że informacje na ten temat ma system ZUS, dzięki czemu na czas nieobecności podatnika w pracy może natychmiast naliczyć odpowiednie składki. L4 przez Internet zwalnia z konieczności dostarczenia do pracodawcy papierowej wersji dokumentu, ale nie oznacza przy tym, że nie należy powiadomić działu kadr i przełożonego o nieobecności, i to najpóźniej w drugim dniu jej trwania.
Jak uzyskać L4 online?
E-zwolnienie można uzyskać zarówno w ramach osobistej konsultacji (w gabinecie czy podczas wizyty domowej), jak i zdalnie. Podstawą do wygenerowania zwolnienia z pracy jest wywiad i analiza stanu zdrowia. Aby lekarz mógł stworzyć możliwie kompleksowy obraz problemu i ustalić tok leczenia oraz zasadność wystawienia e-ZLA, dobrze jest przygotować wszelkie wyniki badań oraz historię choroby czy informacje na temat przyjmowanych leków, zbliżających się wizyt u specjalistów czy charakteru dolegliwości i okoliczności, w których się pojawiają, nasilają lub słabną. Elektroniczne zwolnienie można także otrzymać na dziecko. Postępowanie w tej sytuacji jest takie samo jak w przypadku L4 dla siebie. W tym celu można wybrać zarówno lekarza świadczącego usługi na NFZ, jak i prywatną placówkę.
Na e-konsultację można zgłaszać się o każdej porze dnia tygodnia. Wiele platform świadczy usługi w święta i w weekendy. Poza e-dokumentem od lekarza można dodatkowo uzyskać zalecenia na temat postępowania zachowawczego w trakcie trwania choroby oraz profilaktycznego na przyszłość, aby uniknąć nawrotu objawów lub wydłużyć okres ich remisji. Ponadto jeśli jest taka potrzeba, podczas e-konsultacji lekarz może nie tylko wystawić L4, ale także przedłużyć już obowiązujące, w tym to wydane przez medyka w innej przychodni.
tekst płatny