Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Niska Narew i duże zagrożenie pożarowe

Główne zdjęcie
Wejście do portu w Łomży

Sierpień 2022 może okazać się jednym z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów. Tak wynika z pierwszych, cząstkowych jeszcze danych. Znaczna część kontynentu zmaga się już z suszą i ekstremalnie niskim stanem rzek. W naszym regionie mapy IMGW wskazują na ekstremalnie duże zagrożenie pożarowe.

Ocieplenie klimatu, z którym bez wątpienia mamy do czynienia, wiąże się ze wzrostem średnich temperatur, ale także ze zjawiskami ekstremalnymi. O ile zjawisk ekstremalnych w tym roku w naszym regionie było stosunkowo mało (największe burze przeszły 19 lutego), to wysokie temperatury, szczególnie w sierpniu, rozgościły się na dobre. Z temperaturami 30°C i wyższymi od kilku czy nawet kilkunastu dni mamy do czynienia w rejonie Łomży.

opad-lip.JPG
Rozkład opadów w lipcu

 

W lipcu na tle pozostałych regionów, nasz miał stosunkowo dużo opadów (ok. 90-110mm), a i to bilans wodny (z uwzględnieniem parowania) okazał się minusowy. Sierpień ma odwrotną tendencję. Wschodnia część kraju zanotowała mniej opadów i towarzyszące temu wysokie temperatury. To pogorszyło tak zły bilans wodny. Widać to na mapach IMGW, szczególnie przy ekstremalnym zagrożeniu pożarowym.

Rzeki
Narew w przeważającym przebiegu znajduje się w strefie stanów niskich. Na punkcie pomiarowym w Piątnicy 26 sierpnia 2022 stan stan rzeki wyniósł 102 cm, a średni przepływ wody 31,7m3/s. Przypomnijmy, w sierpniu 2015 roku po dwutygodniowych upałach stan rzeki wyniósł 64 cm.  W Nowogrodzie Narew pokazuje stan 56 cm, ale przepływ wody 46,9 m3/s jest powyżej średniego niskiego przepływu. Biebrza natomiast za stanem 196 cm nieznacznie spadła poniżej dolnej granicy stanów średnich. Czujnik na Pisie w Dobrymlesie pokazuje stan 88 cm, co jest prawie pół metra poniżej dolnej granicy stanów średnich. Przepływ rzeki, który w tym miejscu wynosi 11,3 m3/s jest poniżej średniego niskiego przepływu, ale najniższy niski przepływ wynosi około 7 m3/s.  

zagrozpoz.JPG
Mapa zagrożenia pożarowego

 

parowanie-sierpien.JPG
Parowanie z ostatnich 30 dni

 

Sytuacja jest poważna, ale nie dramatyczna. Dostępne prognozy nie dają dużej nadziei na jej poprawę. Mówi się o ewentualnych opadach deszczu, ale są one dość niewielkie.

 

Narew wysycha

Foto: Wejście do portu w Łomży
Foto: Port Łomża
Foto: Bystrze w Czarnocinie
Foto: Rozkład opadów w lipcu
Foto: Wykres parowania z ostatnich 30 dni
Foto: Mapa zagrożenia pożarowego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę