Niska Narew i duże zagrożenie pożarowe
Sierpień 2022 może okazać się jednym z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów. Tak wynika z pierwszych, cząstkowych jeszcze danych. Znaczna część kontynentu zmaga się już z suszą i ekstremalnie niskim stanem rzek. W naszym regionie mapy IMGW wskazują na ekstremalnie duże zagrożenie pożarowe.
Ocieplenie klimatu, z którym bez wątpienia mamy do czynienia, wiąże się ze wzrostem średnich temperatur, ale także ze zjawiskami ekstremalnymi. O ile zjawisk ekstremalnych w tym roku w naszym regionie było stosunkowo mało (największe burze przeszły 19 lutego), to wysokie temperatury, szczególnie w sierpniu, rozgościły się na dobre. Z temperaturami 30°C i wyższymi od kilku czy nawet kilkunastu dni mamy do czynienia w rejonie Łomży.
W lipcu na tle pozostałych regionów, nasz miał stosunkowo dużo opadów (ok. 90-110mm), a i to bilans wodny (z uwzględnieniem parowania) okazał się minusowy. Sierpień ma odwrotną tendencję. Wschodnia część kraju zanotowała mniej opadów i towarzyszące temu wysokie temperatury. To pogorszyło tak zły bilans wodny. Widać to na mapach IMGW, szczególnie przy ekstremalnym zagrożeniu pożarowym.
Rzeki
Narew w przeważającym przebiegu znajduje się w strefie stanów niskich. Na punkcie pomiarowym w Piątnicy 26 sierpnia 2022 stan stan rzeki wyniósł 102 cm, a średni przepływ wody 31,7m3/s. Przypomnijmy, w sierpniu 2015 roku po dwutygodniowych upałach stan rzeki wyniósł 64 cm. W Nowogrodzie Narew pokazuje stan 56 cm, ale przepływ wody 46,9 m3/s jest powyżej średniego niskiego przepływu. Biebrza natomiast za stanem 196 cm nieznacznie spadła poniżej dolnej granicy stanów średnich. Czujnik na Pisie w Dobrymlesie pokazuje stan 88 cm, co jest prawie pół metra poniżej dolnej granicy stanów średnich. Przepływ rzeki, który w tym miejscu wynosi 11,3 m3/s jest poniżej średniego niskiego przepływu, ale najniższy niski przepływ wynosi około 7 m3/s.
Sytuacja jest poważna, ale nie dramatyczna. Dostępne prognozy nie dają dużej nadziei na jej poprawę. Mówi się o ewentualnych opadach deszczu, ale są one dość niewielkie.