Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Zwiększenie wydajności firmy bez zatrudniania pracowników — czyli o automatyzacji procesów biznesowych słów kilka

Firmy, które dysponują nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, mają zdecydowanie większe możliwości w zakresie pozyskiwania nowych klientów oraz zwiększania przewag konkurencyjnych. Jednym z najważniejszych trendów jest obecnie automatyzacja procesów biznesowych - dzięki niej można zwiększyć wydajność wielu segmentów przedsiębiorstwa bez konieczności zatrudniania nowych pracowników. Na czym dokładnie polega automatyzacja procesów biznesowych oraz które firmy najczęściej decydują się na wprowadzenie tego rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Procesy biznesowe - definicja pojęcia

Procesy biznesowe to czynności, które są realizowane przez pracowników danej firmy oraz kadrę kierowniczą. Tego typu procesy zachodzą w każdym przedsiębiorstwie. Ich głównym celem jest wypracowanie zysku. 

Niestety, w wielu firmach procesy biznesowe przebiegają wyjątkowo wolno a ich realizacja wiąże się z koniecznością ponoszenia znaczących kosztów. Dodatkowo, często zdarza się, że realizacja procesu biznesowego jest obarczona bardzo wysokim ryzykiem występowania błędów.

Zdjęcie.jpg

Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym można znacząco przyspieszyć prowadzenie realizacji procesów biznesowych. Zastąpienie pracy ludzi pracą robotów prowadzi do zmniejszenia kosztów operacyjnych a także do zwiększenia wydajności, zaś w długotrwałej perspektywie czasowej do znaczącego zwiększenia zysków firmy. 

 

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych. Jakie korzyści przynosi przedsiębiorstwu?

Robotic Process Automation (RPA), czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych jest wyspecjalizowaną technologią, która pozwala na znaczące usprawnienie realizacji wielu powtarzalnych zadań w poszczególnych działach danego przedsiębiorstwa. Istotą RPA jest fakt, iż czynności, które dotychczas były wykonywane przez ludzi, mogą być realizowane przez roboty, boty bądź wirtualnych asystentów. 

Zdjęcie 2.jpg

Które procesy mogą podlegać robotyzacji w ramach RPA? W zasadzie wszystkie, w których istnieją powtarzalne sekwencje. Roboty wykorzystywane do RPA są odpowiednio zaprogramowywane - dzięki temu przedsiębiorca stawiający na RPA ma pewność, że wszelkie zadania są realizowane ze stuprocentową precyzją. Urządzenia wykorzystywane w ramach automatyzacji procesów biznesowych wykonują odpowiednie obliczenia, dzięki czemu są one wykonywane w sposób prawidłowy. 

Możliwości, które oferują zaawansowane systemy RPA, są niezwykle zróżnicowane. Podmioty dostarczające tego typu technologie nieustannie pracują nad ich usprawnieniem oraz dostosowaniem do aktualnych trendów. Coraz częściej stawia się także na implementację elementów sztucznej inteligencji. W tej chwili rozwiązania RPA są wykorzystywane bardzo często przy automatyzacji zadań typu front-office oraz back-office. Szczegółowe informacje na temat korzyści wynikających z inwestycji w system RPA w firmie są dostępne na portalu Mindboxgroup.com

Zdjęcie 3.jpg

Które przedsiębiorstwa najczęściej stawiają na automatyzację procesów biznesowych? 

Na implementację RPA decydują się przede wszystkim duże zakłady produkcyjne. Wprowadzenie automatyzacji procesów biznesowych sprawia, że w szybki sposób można zwiększyć moce produkcyjne nawet o kilkadziesiąt procent. To z kolei bezpośrednio przekłada się na uzyskiwane przez firmę zyski. 

W których branżach zauważalne jest wykorzystanie RPA? Na automatyzację stawiają firmy z wielu sektorów, np. logistyki, turystyki, finansów, administracji bądź telekomunikacji. Tak naprawdę każda firma, w której realizowana jest znacząca liczba procesów biznesowych wyróżniających się powtarzalnością, będzie mogła zaimplementować RPA oraz zwiększyć wydajność produkcyjną i poziom uzyskiwanych przychodów. 

tekst płatny

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę