Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia specjalistów IT
O wynagrodzeniu w branży IT usłyszeć możemy wiele mitów. Te najczęściej nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie ulega jednak wątpliwości, że w IT zarabia się więcej niż w innych branżach. Od czego jednak tak naprawdę zależą stawki wynagrodzenia w branży?
Stanowisko uzależnione od doświadczenia
Co ma realny wpływ na zarobki w branży IT? Przede wszystkim doświadczenie specjalisty, zarówno pod względem umiejętności miękkich, jak i twardych kompetencji zawodowych. Na ich podstawie organizacja IT może zaproponować kandydatowi stanowiska początkowe, najczęściej opatrzone nazwą "junior", lub stanowisko średnie - mid, bądź w przypadku najbardziej doświadczonych osób stanowisko senior developera.
Zdecydowana większość firm w branży IT prosperuje właśnie w modelu tych nazw stanowisk, które w dużej mierze wpływają na wysokość zasadniczego wynagrodzenia. Junior, czyli osoba początkująca, bez doświadczenia w branży po określonym czasie może uzyskać awans na stanowisko Mid dewelopera, co oczywiście będzie wiązać się z podwyżką.
Technologie w których pracujemy
Doświadczenie w pracy z daną technologią, determinowane piastowanym stanowiskiem to jeden czynnik, który ma bezpośredni wpływ na wysokość zarobków. Druga, równie istotna kwestia to obszar, w jakim specjalizujemy się w branży. Nie jest niczym dziwnym, że senior help desk specialist będzie zarabiał mniej, niż junior cloud computing specialist czy osoba dopiero rozpoczynająca swoją pracę w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji.
Podobnie jak w innych branżach, tak również IT kategoryzuje wynagrodzenia ze względu na specjalizacje, kompetencje i umiejętności, które są potrzebne do sprawnego realizowania swoich obowiązków. W tym aspekcie zasada jest prosta - im większy deficyt ekspertów, tym większe stawki są proponowane. Dla przykładu, branża cybersecurity, zawierająca w sobie pracowników na stanowisku pentestera, inżyniera do spraw bezpieczeństwa czy analityków cyberbezpieczeństwa oferuje niezwykle atrakcyjne stawki, które nawet kilkukrotnie przewyższają zarobki testerów oprogramowania - dziedziny, która nie narzeka na małe zainteresowanie. Jakie jeszcze dziedziny IT zapewniają wysokie zarobki? Wystarczy spojrzeć na https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/. Wcześniej wspomniana branża rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, cloud computing, internet of things czy właśnie cybersecurity.
Model współpracy z pracodawcą
Dwa powyższe punkty w praktyce w największym stopniu wpływają na wysokość wynagrodzenia w IT. Nie oznacza to, że inne kwestie nie mają znaczenia. Warto przyjrzeć się modelowi współpracy na linii pracownik-pracodawca. Popularna umowa o pracę jest komfortowym wyjściem dla osób, które cenią sobie stabilność, prawo do urlopu, L4 czy wygody związanej z brakiem potrzeby samodzielnego rozliczania się.
Jeśli jednak chcemy maksymalizować swoje dochody, warto postawić na popularny w branży IT model B2B, gdzie programista czy inny specjalista IT zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i rozpoczyna współpracę z pracodawcą. Pod koniec miesiąca wystawiamy fakturę, a pracodawca przelewa nam dokładnie taką kwotę, jaka na niej widnieje. Formalności to nasz obowiązek, jednak z całą pewnością po odprowadzeniu wszystkich danin na naszym koncie zostaje więcej, niż w przypadku umowy o pracę.
Wielkość i lokalizacja firmy
Nie zapominajmy także o kwestii samej organizacji IT, jej polityce wynagrodzeń, lokalizacji oraz wielkości. Nie da się ukryć, że te czynniki, niezależne bezpośrednio od specjalisty mogą zwiększyć naszą wypłatę nawet o kilka tysięcy złotych.
Statystycznie większe firmy, ulokowane w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków płacą więcej niż mniejsze firmy lub te organizacje, które działają na terenie mniej zaludnionym. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie w obliczu możliwości pracy całkowicie zdalnej. To właśnie w tym drzemie ogromny potencjał do pracy dla firmy działającej w zupełnie innym regionie, niż pierwotnie zakładaliśmy.
tekst płatny