4 proporce dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
Prawie półtorej godziny stali w słońcu pod gołym niebem na Placu Niepodległości w Łomży. Tylko goście oficjalni mieli dach namiotowy od strony Giełczyńskiej. Kilkadziesiąt osób cywilnych skryło się w chłodnym cieniu drzew skweru od strony Teatru. Żołnierze wytrwali na “baczność i spocznij” w upalny piątek podczas uroczystego apelu 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego z dowódcą płk. Pawłem Gałązką. Wyróżniający się otrzymali awanse, odznaczenia ministerialne i odznakę honorową Pułku.
W połowie sierpnia 2022 roku 18. Łomżyński Pułk Logistyczny WP liczy około 600 pracowników: ponad 440 żołnierzy i 130 cywilów w administracji i techników warsztatach remontowych w Łomży w koszarach przy Alei Legionów i Białej Podlaskiej, gdzie stacjonuje batalion transportowy. W Katedrze rano biskup Janusz Stepnowski dla żołnierzy 18. Pułku i ich rodzin odprawił mszę św. W skierowanych do nich słowach mówił o służbie i poświęceniu dla Ojczyzny, satysfakcji z awansów i gwiazdek w karierze, ale również o najważniejszej miłości - w kochającej się rodzinie, gdzie czekają żona albo mąż i dzieci. Zdaniem biskupa, kariera wojskowa nigdy nie da tej satysfakcji, co kochająca rodzina. Zwrócił uwagę na potrzebę sprostania zadaniom NATO przez wykwalifikowaną armię z właściwą bronią. Dziękował żołnierzom za to, że pilnują granic Polski, bezpieczeństwa i pokoju w Ojczyźnie.
Polacy i Rumuni na Placu Niepodległości
Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny otrzymał 4 proporce na znak samodzielności bojowej i odrębności organizacyjnej oddziałów. Stały one na wysokich pikach w czas apelu dla: dowódcy 18. Pułku i batalionów: zabezpieczenia, remontowego i transportowego.
Wśród kilkudziesięciu gości oficjalnych znaleźli się, m.in., płk Wiesław Wołoszko, reprezentujący dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, do której należy 8. Pułk; wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, senator RP Marek Komorowski, PiS; posłowie: Kazimierz Gwiazdowski z PiS i Stefan Krajewski z PSL; starosta łomżyński Lech Szabłowski i augustowski Jarosław Szlaszyński oraz wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki. Odznaczeń, odznak, wyróżnień wojskowych dawano tradycyjnie dużo, dlatego ograniczono w programie przemowy do wystąpienia pułkownika Pawła Gałązki na temat historii 33. Pułku Piechoty i kapitana z Cluj (Transylwania w Rumunii; żołnierze wymówili nazwę jako “klusz”), służącego ze swoim oddziałem w siłach NATO w Bemowie Piskim.
Maltański krzyż niebieski to pamiątka 18. Pułku
Grała skocznie orkiestra wojskowa, żołnierze 18. Pułku zaśpiewali rytmicznie i marszowo pieśń I Brygady, że: “Legiony to żołnierska nuta, Legiony to ofiarny stos, Legiony to żołnierska buta, Legiony to straceńców los…”. Po raz pierwszy wręczona została własna odznaka pamiątkowa 18. Pułku na planie krzyża maltańskiego (niebieskiego z żółtą obwódką i herbem Łomży w środku). Otrzymało ją w pierwszym rozdaniu około 30 osób. Odznaka 18. Pułku z nr. 000 została przekazana do Muzeum Wojska Polskiego, z nr. 001 otrzymał dowódca płk. Gałązka. W szeregu obdarowanych stanęli naukowcy i miłośnicy historii: prof. Krzysztof Sychowicz z ANS Łomża i IPN Białystok, dr Jerzy Jastrzębski z Muzeum, kolekcjoner zabytków Kazimierz Szczechura i Józef Babiel z TPZŁ.
Uroczystości przy stoisku Wojskowego Centrum Rekrutacji na skarpie od strony Pizzerii Diavolo przyglądała się Ewa Wnorowska z Łomży. Jej krewny Czesław Domański, mając lat około 19 czy 20, został w 1939 lub 1940 r. siłą wcielony w poborze do okupującej miasto Armii Czerwonej Rosji i wysłany prawdopodobnie na Krym. Przeszedł szlak bojowy od Lenino X 1943 do Berlina V 1945.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Czytaj więcej