Mniej młodych bocianów w Parku Doliny Narwi
- Monitoring bociana białego przeprowadziliśmy w dniach: 7., 11. i 12. lipca - informuje Zdzisław Folga, specjalista do spraw ochrony przyrody w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Kontroli podlegały wszystkie znane miejsca gniazdowania bociana we wsiach na terenie Parku i w bezpośrednim sąsiedztwie, m.in.: Piątnicy, Kalinowie, Drozdowie, Niewodowie, Krzewie i Pniewie, w Bronowie, Kossakach, Starej Łomży nad Rzeką, Starej Łomży przy Szosie, Lutostani i Kotach.
Liczbę młodych bocianów Parku Doliny Narwi oraz inne informacje, na przykład: gniazda zajęte i odwiedzane, ustalono na podstawie bezpośredniej obserwacji bocianich stanowisk oraz wywiadu z mieszkańcami miejscowości. Sprawdzono łącznie 106 stanowisk. Jedno gniazdo było zajęte przez parę dorosłych, ale nie można było zdobyć pewnych informacji o efekcie lęgu. Dwa gniazda były odwiedzane przez jednego bociana przez 1-4 tygodnie lub nieregularnie przez cały sezon. Także 2 gniazda odwiedzała nieznana liczba ptaków przez 1-4 tygodnie lub nieregularnie przez cały sezon. 2 gniazda na pewno nie były zajęte. W dwóch gniazdach znajdowały się jaja, jednak z żadnego nie wykluły się młode bocianki. 2 gniazda zostały zajęte przez parę z młodymi, lecz wszystkie pisklęta zginęły. W 5 gniazdach para zadomowiła się na ponad miesiąc, ale samica nie złożyła jaj. Badacze nowo narodzonej w tym roku populacji ciconia ciconia aż w 16 przypadkach stwierdzili istnienie pustej platformy. Z kolei w 23 miejscach potwierdzili, że gniazdo istnieje, lecz nie wiadomo, czy w ogóle było zajęte. Przykładowo: są one zarośnięte roślinami lub w pobliżu rozrosły się zbyt wysoko drzewa. Na szczęście, w 51 gniazdach badacze stwierdzili obecność młodych zdolnych do wylotu.
Od jedynaka do czwórki
Gniazda ze zdolnymi do wylotu dzieciakami bocianów należą w fachowej terminologii do kategorii HPm (1 - 6). Rozkład ilościowy młodych bocianków prezentował się w nich następująco: 10 gniazd z 1 młodym; 19 gniazd z 2 młodymi; 19 gniazd z 3 młodymi; 3 gniazda z 4 młodymi. Sumując takie iloczyny: 10 + 38 + 57 + 12 otrzymujemy poszukiwany wynik monitoringu. - Łącznie stwierdzono 117 młodych bocianów - podsumowuje Zdzisław Folga z ŁPKDN. - W zestawieniu z rokiem 2020 liczba młodych była porównywalna, natomiast w stosunku do 2021 r. zmniejszyła się o 19 procent. Zmalała w porównaniu do roku poprzedniego liczba bocianków z dwóch miejscowości: Piątnica i Kalinowo. Obie miejscowości leżą w zasięgu oddziaływania obecnego w tej okolicy bielika, którego obecność najprawdopodobniej przyczyniła się do takiego stanu rzeczy. Bieliki zaatakowały dorosłe bociany. Ciekawe, że zaatakowały również czaple siwe w Piątnicy, które przeniosły swój czapliniec do Bronowa, gdzie zwiększyła się liczby młodych bocianów w gniazdach na terenie wsi.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146