Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sprzęt wspinaczkowy – kilka porad dla początkujących

Byłeś w górach, spróbowałeś wspinaczki. Wiesz już, że to coś dla Ciebie. Góry to adrenalina, sprawdzanie własnego ciała, motywacja, wyzwanie, piękno i dzikość przyrody. Ale też sprzęt. I to właśnie jemu przyjrzymy się już za moment. Jeśli więc zastanawiasz się, czy zgromadziłeś już wspinaczkowy ekwipunek, albo w ogóle nie wiesz, jak się do tego gromadzenia zabrać, dobrze trafiłeś – ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Zacznijmy od podstaw, czyli od butów

Bez odpowiednich butów nie mam mowy o wspinaczce. To jeden z kluczowych elementów sprzętu wspinaczkowego. Pamiętaj, że nawet najprostszy but wspinaczkowy będzie znacznie lepszy od różnych trampków czy adidasów. Został po prostu zaprojektowany do tej roboty.

Jaki model wybrać? Przede wszystkim dobrze leżący, ale nie powodujący dyskomfortu. Najlepiej taki o niskiej asymetrii. Sięgnij raczej po obuwie wiązane, można je łatwo dopasować. Choć i rzep ma swoją zaletę – jest bardzo praktyczny, da się go szybko ściągać i zakładać. Pamiętaj też, że but wspinaczkowy trochę się rozciągnie, przynajmniej o pół numeru.

Przyrząd asekuracyjny, czyli bezpieczeństwo ponad wszystko

No właśnie, bezpieczeństwo. Dopiero zaczynasz i głupio by było tak od razu kończyć. Dlatego zadbaj o nie szczególnie. Do najpopularniejszych przyrządów asekuracyjnych należy kubek. Wybierając go zatroszcz się, by był lekki i wytrzymały. Jeśli chcesz się wspinać wielowyciągowo, sięgnij po przyrząd asekuracyjno-zjazdowy typu Guide.

Uwag na marginesie – jeśli szukasz niezłego szpeju, zajrzyj na combat.pl. Znajdziesz tam sporo wspinaczkowego ekwipunku: https://www.combat.pl/outdoor/sprzet-wspinaczkowy.html

Karabinki

Do czego przyda Ci się karabinek? Przede wszystkim do asekuracji lub przewiązywania się przez stanowisko po ukończeniu drogi. Karabinki zastosujesz także przy wspinaniu wielowyciągowym. Z ich pomocą stworzysz też stanowisko.

Będziesz potrzebował kilku sztuk. Pamiętaj, aby na nich nie oszczędzać. To sprzęt używany przy asekuracji i to być może od jego wytrzymałości zależeć będzie Twoje życie i zdrowie. Jeśli chcesz dodatkowych gwarancji, na rynku znajdziesz sprzęt dostosowany do pracy w trudnych warunkach.

Zwróć też uwagę na karabinkowe zamki. Byłoby dobrze, gdyby nie haczyły o liny, taśmy, czy rzepy. Wybierając sprzęt oceń, czy prześwit jest wystarczający do Twoich potrzeb. Przyjrzyj się także wadze. W końcu nie warto dźwigać zbyt ciężkiego szpeju.

Zdjęcie 3.jpg

Ekspresy wspinaczkowe

Ekspresów będziesz używał jako elementów mocujących linę do punktów asekuracyjnych. Ich budowa jest prosta – składają się z dwóch karabinków połączonych taśmą.

Korzystając z ekspresów zmniejszysz tzw. przesztywnienie przelotów, czyli niekorzystne skierowanie siły utrudniające asekurację. Zmniejszysz też tarcie – ekspres sprawia, że lina w układzie asekuracyjnym porusza się swobodniej i z mniejszymi oporami.

Karabinki mogą różnić się wielkością, kształtem, a także zamkiem – drucianym (agrafka) lub pełnym. W ekspresach stosuje się różne taśmy o różnych długościach. Mogą być wykonane z nylonu lub z lekkiej dyneemy, a ich długość może wynosić od 10 cm aż do 25 cm.

Kask wspinaczkowy

I znów bezpieczeństwo. Kask ma Cię ochronić przede wszystkim przed spadającymi kamieniami. Wybierając jakiś, zwróć uwagę na tworzywo z jakiego został wykonany. Możesz też rzucić okiem na certyfikaty, które posiada. Nie muszę chyba pisać, że kluczową sprawą jest wybór właściwego rozmiaru.

Zdjęcie 2.jpg

Lina dynamiczna

Nieodzowny atrybut każdego wspinacza. Wybierając ją zwróć uwagę na trzy kluczowe parametry: średnicę, długość i trwałość. Rozważ zakup liny o średnicy od 9 do 10 mm. Pozwoli na sprawną asekurację i sprawi, że wszystkie działania linowe będą przebiegały bez większych komplikacji. Pamiętaj też, że im większa średnica liny, tym większa waga. Jeśli chodzi o długość, to sześćdziesiąt metrów powinno Ci wystarczyć.

Woreczek na magnezję

Tu nie ma się nad czym rozpisywać. Wybierz ten, który Ci się po prostu podoba. A jest z czego wybierać. 

I to by było na tyle. Przypomnę tylko, że jeśli szukasz dobrego sprzętu wspinaczkowego, zajrzyj na combat.pl

Do zobaczenia gdzieś w górach!

telst płatny

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę