Konto firmowe. Co brać pod uwagę przy wyborze?
Wybór konta bankowego może nie być nakazany jakimś aktem prawnym, ale trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez niego. Oczywiście na rynku pojawia się cyklicznie bardzo wiele ofert, które reklamowane są jako najlepsze. Ponieważ sprawa należy do kategorii bardzo ważnych, to należy dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Pomaga w tym choćby podstawowa wiedza. Co brać pod uwagę przy wyborze konta firmowego?
Czym kierować się przy wyborze konta firmowego? Istnieje przynajmniej kilka czynników, które koniecznie trzeba brać pod uwagę. Osobista wiedza na ten temat bez wątpienia będzie tutaj procentowała. Bardzo pomocne są rankingi takich kont, które można znaleźć w Internecie. Zgarnijpremie.pl - sprawdź jakie konto firmowe wybrać.
Komu potrzebne jest konto firmowe?
Czy konto firmowe jest obowiązkowe? Na pytanie to można odpowiedzieć dwojako. Polskie prawo nie nakazuje przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność w żaden sposób zakładania oddzielnego konta bankowego lub korzystania z oferty banków i specjalnej kategorii produktów. Wymaga się jednak od osoby prowadzącej działalność gospodarczą tego, aby posiadała konto rachunek bankowy służący rozliczeniom z urzędem skarbowym, ZUS i innymi przedsiębiorcami. W prawie nie ma przy tym żadnego rozróżnienia pomiędzy kontem prywatnym a firmowym. Rachunek firmowy jest zaś bezwzględnie konieczny w przypadku:
-
spółek jawnych;
-
spółek cywilnych;
-
spółek z o.o.;
-
fundacji (z wyjątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej).
Chcesz sięgnąć do źródeł jeśli chodzi o wiedzę na ten temat? To warto wiedzieć: prawo bankowe.
Dlaczego warto zawsze mieć oddzielne konto firmowe?
Czemu warto mieć oddzielne konto firmowe? W praktyce posiadanie takiego rachunku jest nieodzowne. Często wątpliwości rozwiewają ustalenia samych banków, które wyraźnie rozróżniają rachunki dla osób fizycznych i firm. Warto też pamiętać o tym, że ZUS czy urząd skarbowy będą mieć dostęp do wszelkich zrealizowanych transakcji. W przypadku jednego rachunku będą to także transakcje prywatne. Nikt nie lubi zaś sytuacji, w których jest niepotrzebnie kontrolowany.
Czy istnieją całkowicie bezpłatne konta firmowe?
Wybór konta bankowego warto rozpocząć od rozprawienia się z pozornie atrakcyjnymi, ale nie zawsze doprecyzowanymi elementami ofert. Czy istnieje bezpłatne konto firmowe? Niestety, ale trudno liczyć na taką ofertę. Owszem, zdarzają się konta z nieodpłatnymi funkcjonalnościami np. 10 darmowych przelewów w miesiącu. Kolejne będą już jednak odpłatne. Tym bardziej należy przed podjęciem decyzji o wyborze konta przestudiować Tabelę opłat i prowizji. Nie warto się przy tym od razu zniechęcać do danej oferty, która nie jest całkiem bezpłatna, ale trzeba dobrze skalkulować jej realne konsekwencje.
Konto dopasowane do potrzeb/ Ważne elementy
Wśród licznych ofert kont firmowych należy wybrać taką, która będzie możliwie dobrze dopasowana do potrzeb prowadzonej działalności. Najlepiej więc wybrać tę ofertę, w której bank oferuje różne warianty kont dla odmiennych typów firm. W szczególności warto zwracać uwagę na:
-
Zasady założenie konta.
-
Zasady prowadzenia konta.
-
Wydawanie kart do konta (opłaty miesięczne, rodzaje kart, zasady ich obsługi).
-
Rodzaje przelewów i zasady ich dokonywanie (internetowe, na telefon, w oddziale banku).
-
Opłaty przy poszczególnych rodzajach przelewów (krajowych, zagranicznych, US, ZUS).
-
Sposób autoryzacji przelewu (SMS, token).
-
Ubezpieczenie do konta i karty (obowiązkowe czy obligatoryjne).
-
Zasady wypłaty gotówki w bankomacie i oddziale banku.
-
Udostępnianie wyciągu z konta (opłaty, forma papierowa lub elektroniczna).
-
Zlecenia stałe i polecenia zapłaty (ustanowienie i anulowanie).
Powyższe punkty mają ogromne znaczenie z powodu kosztów utrzymania konta, ale także jego funkcjonalności. Działalność firmy odbywa się przecież w różnych okolicznościach i otoczeniu ekonomicznym. Konto firmowe musi być użyteczne w ich kontekście. Dlatego nie istnieje jedna oferta, która byłaby odpowiednia i satysfakcjonująca dla wszystkich.
Usługi dodatkowe
Warto pamiętać również o tym, że zakładając konto firmowe jest się często kuszonym co do tego, aby skorzystać z usług dodatkowych. Niekiedy taka opcja wydaje się być bardzo wygodną. Może chodzić np. o usługi księgowości internetowej. W rzeczywistości taka oferta często bywa mniej korzystna od tych, które dostępne są na rynku. Trzeba więc uważać na to, aby bank nie mógł zrekompensować sobie na nas innymi usługami tego, że oferowane konto będzie faktycznie dość tanie.
Kiedy zmienić konto?
Kiedy warto zmienić konto? Należy pamiętać, że nie jest się niewolnikiem raz podjętej decyzji. Oferta na rynku jest zaś mocno zmienna. Właściwie zawsze warto monitorować aktualne trendy. Może się okazać, że oferowane są już lepsze warunki od tych, które zaoferował nam jakiś czas temu bank, z którego konta korzystamy. Okazją do zmiany konta firmowego jest też sytuacja, gdy instytucja nagle zmienia zasady gry i w wyniku tego konto staje się droższe lub mniej funkcjonalne.
tekst płatny