Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Od piątku wakacje kredytowe

Od piątku kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe. Od 29 lipca 2022 roku wszystkie banki mają umożliwić składanie wniosków kredytobiorcom hipotecznym. Wniosek musi wpłynąć najpóźniej w dniu płatności raty, inaczej wakacje kredytowe za ten okres przepadają.

Rządowe akacje kredytowe dotyczą jednego kredytu hipotecznego w polskich złotych w „w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”. Maksymalnie mogą wynieść 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 

Okres kredytowania wydłuży się wtedy o liczbę tych miesięcy, z których skorzystał kredytobiorca, bez dodatkowych odsetek czy opłat. 

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Nie dotyczą natomiast ubezpieczenia, które niektórzy kredytobiorcy przy tym zawierali. Te trzeba spłacać niezależnie od tego. 

Wakacje kredytowe dotyczą umów kredytu hipotecznego zawartych przed 1 lipca 2022 roku oraz  okres kredytowania kończący się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. 

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy. 

Wniosek można złożyć pisemnie, mailowo lub przez bankowość elektroniczną. W ciągu 21 dni bank może przesłać  potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Najważniejsze jest jednak to, że wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/

 

Ekonomista Rafał Mundry przygotował kalkulator, który ma pomóc wyliczyć korzyści z wakacji kredytowych. Poniżej link do wetransfera

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę