Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomżanka straciła 53 tysiące złotych

Metodą na policjanta 95-letnia mieszkanka Łomży straciła oszczędności życia. Uwierzyła, że pomaga policjantom, a przekazała 53 tysiące złotych oszustom.

Z relacji przedstawionej w komunikacie policji wynika, że oszust, podający się za łomżyńskiego policjanta, wyłudził od łomżanki 53 tysiące złotych. We wtorkowe południe na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna podając się za łomzyńskiego policjanta. Poinformował, że rozpracowuje gang, w którym głównym podejrzanym jest listonosz, a kobieta może pomóc policji w ich zatrzymaniu przekazując swoje oszczędności. To klasyczne wciągnięcie ofiary w grę „pomocy” organom. Policjanci przy każdej okazji przypominają, że nigdy nie odbierają, nie żądają żadnych pieniędzy, niestety, jak widać, nie wszyscy seniorzy mają tego świadomość. 

W umiejętnie prowadzonej rozmowie przez oszustów, często ofiary same ujawniają ich stan majątkowy. Tak było tez tym razem. Jak przekazują policjanci seniorka ujawniła oszustowi, że ma w domu około 50 tysięcy złotych. Aby się uwiarygodnić fałszywy policjant polecił kobiecie zadzwonić na numer 997 lub 112. Tu jest jednak pułapka. Nie ma zakończenia starego połączenia, a tylko wystukanie na klawiaturze numeru. Ofiarom wydaje się, że nawiązują nowe połączenie, a w praktyce jest kontynuowana wcześniejsza rozmowa. Tak też kobieta nie rozłączając wcześniejszego połączenia wybrała numer alarmowy, gdzie w słuchawce usłyszała inny męski głos. Wtedy poprosiła o policjanta ,,Sikorskiego”. Gdy ponownie usłyszała znajomy głos ,,funkcjonariusza” upewniła się, że współpracuje z prawdziwymi policjantami. Po chwili do mieszkania 95-latki przyszedł mężczyzna, któremu przekazała 53 tysiące złotych. Kobieta była przekonana, że po policyjnej akcji pieniądze zostaną jej zwrócone.

Kiedy kontakt z rzekomym policjantem się urwał seniorka zadzwoniła do swojego syna i wtedy zrozumiała, że padła ofiarą oszustów. 

Policjanci przypominają:

  • Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę