Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Nowa tablica trwania życia nie dla osób urodzonych przed 1949 r.

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowa, korzystniejsza tablica trwania życia. Nie każdy jednak może z niej skorzystać, a mimo to wielu seniorów składa wnioski o przeliczenie swojego świadczenia. Z tablicy nie skorzystają m.in. osoby urodzone przez 1949 r.

- Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowa tablica jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nic więc dziwnego, że wielu seniorów chce mieć wyższą emeryturę i składa do ZUS-u wnioski o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowej tablicy. Większość z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury. Z nowej tablicy nie skorzystają m.in. niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, czyli osoby urodzone przed 1949 r. 

Aktualna tablica średniego dalszego trwania życia obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.  i co do zasady dotyczą osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę.  ZUS będzie korzystał z niej do obliczenia emerytury dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem br. a marcem przyszłego roku. 

- Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie wynoszący 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat dla mężczyzny, nie muszą wcale spieszyć się ze złożeniem wniosku, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS bierze pod uwagę tablicę trwania życia, która obowiązuje w momencie wpływu wniosku o emeryturę i w momencie ukończenia wieku emerytalnego. Wybiera zawsze korzystniejszy wariant. Natomiast osoby, które mimo ukończenia wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na świadczenie, będą mogły skorzystać z nowej tablicy, o ile zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 r. – wyjaśnia rzeczniczka.

Aktualnie obowiązującą tablicę zastosujemy również w przypadku osób, które mają już przyznaną emeryturę z nowego systemu, ale wypłata świadczenia jest zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy.  By tak się stało, muszą zakończyć zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożyć wniosek o podjęcie wypłaty emerytury nie później niż do 31 marca 2023 r. 

Z nowej tablicy skorzystają również osoby, które mają już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, a po przyznaniu świadczenia pracowały i odprowadzały składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia mogą je sobie doliczyć do świadczenia. Jeśli wniosek o doliczenie składek złożą do 31 marca 2023 r., to przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części zwiększenia, zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualniej tablicy.

Z najnowszej tablicy skorzystają również kobiety, które pobierają okresową emeryturę kapitałową, o ile do 31 marca 2023 r. osiągną  powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny (czyli 65 lat) lub  prawo do okresowej emerytury kapitałowej  wygaśnie wcześniej. Jeśli tak się stanie, to w dniu, w którym kobieta kończy 65 lat, ZUS z urzędu ponownie ustali wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas zgromadzone na indywidualnym koncie i subkoncie składki oraz kapitał zostaną podzielone przez dalsze średnie trwanie życia obowiązujące w dniu 65. urodzin. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę