PSL: #MamyPlan
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, z posłem Stefanem Krajewskim na czele, zaprezentowali dziś Plan PSL-u koalicji Polskiej na Polskę. Przed biurowcem dawnego Urzędu Wojewódzkiego działacze zaprezentowali postulaty partii na czas drożyzny.
#MamyPlan pod takim hashtagiem Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska zaprezentowało, nie tylko w Łomży, swoje pomysły na poprawę sytuacji Polaków. Poseł Stefan Krajewski w otoczeniu kilku działaczy zaprezentował listę rozwiązań, które mają uzdrowić coraz trudniejszą sytuację w kraju. To kolejna w ostatnim czasie konferencja, która przypomina o zbliżającym się czasie kampanii wyborczej i o wyborach. Zgodnie z harmonogramem na jesieni 2023 roku miałyby się odbyć wybory parlamentarne i samorządowe, ale te drugie rządzący chcą przesunąć o około pół roku. Trwają dyskusje w tej sprawie.
- Dzisiaj receptą na wygranie z Prawem i Sprawiedliwością nie może być anty-PiS. Nie może być mówienie, że ktoś wyprowadzi ludzi na ulicę – stwierdził poseł Stefan Krajewski. - Ludzie sami wyjdą na ulice, jeśli rząd nie dokona autorefleksji i nie zmieni podejścia. Dzisiaj praca musi być wartością dla wszystkich. Wsparcie najuboższych, najbiedniejszych tak, ale ludzie powinni przede wszystkim pracować.
Poseł mówił o coraz wyższych rachunkach, co drenuje portfele polskich rodzin. Nie chodzi tylko o krytykę władz, bo jak przypomniał PSL poparło rząd w kwestii 500+ czy zapory na polskiej granicy, ale żeby składać dobre projekty ustaw i deklarował także poparcie dobrych rządowych projektów.
W kwestii obniżenia inflacji PSL proponuje zerową marżę od kredytów. „Banki, które były niedawno repolonizowane powinni wychodzić z propozycją pomocy wielu polskim rodzinom”. Obligacje NBP zdaniem PSL-u powinni być oprocentowane na 15% oraz powinna nastąpić likwidacja podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych. „Dla tych, którzy mają jakieś oszczędności oni muszą mieć od tego jakiś zysk, a nie wszystko im się zabiera”.
Wytykał rządzącym, że zapowiadali 25% inwestycji, a jest 15%. Zachęcał do wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u. „Wtedy przedsiębiorca go płaci, kiedy może zapłacić”, szczególnie ma to znaczenie przy sezonowych dochodach. Mówił o uldze remontowo-budowlanej, zakończeniu sporu z Unią Europejską, apolitycznym wymiarze sprawiedliwości i spokoju legislacyjnym.
- Dziś środki z KPO powinni pracować na kontach polskich rolników, przedsiębiorców, samorządów, a nie leżeć na kontach banków w Brukseli. To jest najważniejsze w tym momencie działanie, żeby móc wyjść z tego kryzysu – wskazywał poseł Krajewski.
Aby energia była tania poseł proponuje uwolnienie energii z OZE czyli energii wiatrowej, słonecznej, z biogazowni, czy elektrowni wodnych. Coraz wyższe rachunki wymagają zdaniem PSL rekompensat energetycznych dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Postuluje dopłaty do węgla, peletu, ekogroszku, czy oleju opałowego.
- Orlen powinien być koncernem paliwowym, a nie rozrywkowym – mówił Krajewski. - Ważne żeby wspierał sport, kulturę. Dzisiaj kiedy wszyscy borykają się z dużymi problemami finansowymi, można naprawdę wspierać polskie rodziny i zejść z tych rekordowych zysków, o których mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Przypomniał, że PSL postulował dopłaty do tony nawozu a nie do hektara, co zdaniem posła spowodowałoby, że więcej rolników skorzystałoby na tym. Wytykał, że także inne ograniczenia sprawiły, że z 3,9 mld zł, które przygotował rząd, wniosków wpłynęło na 1,2 mld zł. „To pokazuje, że to rozwiązanie jest niepełne” - mówił.
- Wywiezienie zboża z Ukrainy powinno być celem całej Unii Europejskiej, celem Polski. Jeśli to zboże nie trafi do Afryki, będziemy mieli na jesieni kolejny kryzys migracyjny – uważa Stefan Krajewski. Dodaje, że to zboże nie powinno zostawać w Polsce, bo stracą na tym rolnicy. Przedsiębiorca, który sprowadza zboże z Ukrainy wpłaca kaucję, a ta zostaje zwrócona, gdy to zboże opuści Polskę. Inaczej będzie zalew taniego zboża, a niedługo żniwa.
Parlamentarzysta zwrócił także uwagę, że coraz częściej mamy do czynienia z brakiem opadów i suszą. Lekarstwem na ten stan ma być program małej retencji i budowa zbiorników retencyjnych w całym kraju.