Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czujnik gazu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Czujniki gazu nie są tak powszechnie stosowanymi środkami poprawy bezpieczeństwa, jak detektory tlenku węgla. To duży błąd. Wyciek gazu może stworzyć zagrożenie nie tylko dla infrastruktury, ale również dla zdrowia i życia ludzi. Sprawdź, gdzie najlepiej zamontować takie urządzenie i dlaczego powinieneś to zrobić!

Nieszczelne instalacje gazowe są przyczyną wielu wybuchów. Stwarzają zagrożenie zwłaszcza w starych budynkach, ale nie jest to regułą. Tak jak powszechnie montujesz czujniki dymu, tlenku węgla lub umieszczasz gaśnicę w swoim domu, tak powinieneś znaleźć miejsce również na czujnik gazu. W artykule przeczytasz, dlaczego warto zamontować to małe i niedrogie urządzenie.

Czym jest czujnik gazu?

Detektory gazu nie są często stosowanymi urządzeniami w domach. Myślimy o nich, dopiero gdy gdzieś w mediach usłyszymy o katastrofie spowodowanej nieszczelną instalacją. Czujniki gazu monitorują otaczające powietrze i badają stężenie gazu. Najczęściej stosowanym gazem jest propan butan. Kiedy detektor wykryje obecność tej substancji, informuje o tym za pomocą alarmu dźwiękowego i diody świetlnej. Gaz jest bezwonny. Do tego dostarczanego przez domowe instalacje dodawany jest środek zapachowy, aby łatwo można było go wyczuć. Jednak jest wiele sytuacji, kiedy zmysł węchu nie wystarcza. Wtedy przydaje się czujnik gazu.

Ile czujników gazu trzeba mieć w domu?

Czujnik gazu najlepiej mieć w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie gazowe. W kuchni, jeśli masz kuchenkę gazową, w kotłowni gdzie znajduje się piec gazowy, w łazience, jeśli masz tam urządzenie do podgrzewania wody działające na gaz. Czujnik warto zamontować również w garażu, gdy Twoje auto wyposażone jest w instalację LPG. Odpowiednio wczesne wykrywanie wycieków gazu ziemnego jest ważne dla ratowania życia i zapobiegania uszkodzeniom mienia.

Gdzie najlepiej zamontować czujnik gazu?

Detektory gazu nie powinny być instalowan bezpośrednio nad lub w pobliżu źródeł wody takich jak krany, umywalki, zmywarki lub prysznice. Nie powinny być instalowane obok drzwi lub okna, wentylatora lub kanału wentylacji. Nie należy ich instalować w miejscu, w którym temperatura spadnie poniżej 0 stopni C lub przekroczy 50 stopni C. Alarm nie powinien być instalowany w miejscach zakurzonych lub brudnych, oraz na zewnątrz. Gaz jest dużo lżejszy od powietrza i unosi się ku górze. Najlepszym miejscem dla czujnika jest lokalizacja około 12-30 centymetrów pod sufitem. Detektor nie powinien być dalej niż 6 metrów od urządzenia, które monitoruje.

Dlaczego czujnik jest potrzebny, skoro gaz jest wyczuwalny?

Chociaż do bezwonnego gazu ziemnego dodaje się charakterystyczny zapach, to istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zdolność człowieka do wyczuwania tego zapachu. Może to być osłabienie węchu, zmęczenie lub maskowanie zapachu przez inne obecne zapachy. Zdarza się również, że substancja zapachowa zanika. Jedynym sposobem, aby mieć pewność i bezpieczeństwo, jest użycie wysokiej jakości czujnika gazu.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę