Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Przewielebny Ksiądz Kanonik Czaplicki w Sanktuarium

Główne zdjęcie
Ks. Jacek Czaplicki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego

Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży nowego proboszcza ks. Jacka Czaplickiego (lat 51) wprowadził biskup Tadeusz Bronakowski. To trzeci proboszcz 41-letniej parafii: po ks. Radzisławie Ambroziaku i ks. Jerzym Abramowiczu. W niedzielę o Godzinie Miłosierdzia były przewodniczący wydziału duszpasterstwa ogólnego Kurii odprawił mszę św. jako proboszcz, którym jest od 1. lipca.

Na ingres proboszcza ks. Jacka Czaplickiego przyszli zarówno parafianie, którzy go znali - przecież od 18 lat w kościele Miłosierdzia Bożego codziennie odprawiał msze: w dni powszednie w dolnej przestrzeni, a w niedziele w górnej - jak i zainteresowani nowym Przewodnikiem Wspólnoty Parafii w Chrystusie. Wypełniali  modlitwami wielką świątynię (64 metry na 30-40 m i wysoką na 23 m).

Biskup Janusz Stepnowski poprzez to mianowanie na proboszcza i kustosza Sanktuarium, zwolnił jednocześnie ks. Jacka Czaplickiego z obowiązku wikariusza biskupiego. Na jego miejsce dyrektora wydziału duszpasterstwa ogólnego Kurii biskup ordynariusz powołał ks. Pawła Nocko, egzorcystę i archiwariusza diecezjalnego. Ks. Abramowicz był proboszcza w Miłosierdziu Bożym przez 24 lata.

Parafianie obiecali wesprzeć modlitwą, pomocą i pracą
Biskup Tadeusz Bronakowski zaapelował do ks. Jacka, aby jako nauczyciel i kapłan służył wiernym w parafii jako nowy proboszcz. Ks. Jacek obiecał, że będzie troszczyć się o wspólnotę parafialną i będzie jej służyć. Przedstawiciele parafii MB przybyli pozdrowić i przywitać nowego proboszcza, który pamiętał 1998 rok z wielkiego entuzjazmu duszpasterskiego, gdyż przez rok był wikariuszem. Zajął się pracą z młodzieżą tak skutecznie, że setki młodych ludzi przynależało do ruchu oazowego. Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 uważa za najważniejsze doświadczenie. Działał aktywnie w Glorisa Trinita i od 2004 r. do 2016 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. Przypomnijmy, że ks. Czaplicki 18 lat w przepracował w wydziale duszpasterstwa ogólnego Kurii.

Ma 51 lat, urodził się w Ostrołęce, jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i przyjął święcenia kapłańskie w 1996 r. z rąk bp. Tadeusza Zawistowskiego. Przez rok, od sierpnia 1998 do sierpnia 1999, był wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego. Studiował teologię pastoralną w UKSW w Warszawie. Wiceprzewodniczył wydziałowi duszpasterstwa ogólnego Kurii od 2004 r. do 2015 r., po czym został przewodniczącym, gdy ks. Jan Sołowianiuk przeszedł na emeryturę. Był wykładowcą Seminarium łomżyńskiego i działał w kilkunastu komisjach Diecezji oraz w komitecie obchodów jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej i przygotowań tekstów Synodu Diecezjalnego.

Przedstawiciele Parafii życzyli ks. Jackowi odwagi i zapału do pracy każdego dnia, opromienionego światłem Ducha Świętego, aż rozbrzmiały organy - widomy znak, że "Stworzyciel Duch przyszedł".  

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Ks. Jacek Czaplicki następcą ks. Jerzego Abramowicza

Witamy Franciszka w Łomży i Krakowie

Festiwal Narodów na błoniach św. Jana Pawła II w Łomży

90-lecie Diecezji Łomżyńskiej

„Błogosławieni czystego serca” z Diecezji Łomżyńskiej

Foto: Ks. Jacek Czaplicki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę