W poniedziałek koniec telewizji naziemnej w starym standardzie
Już jutro, w najbliższy poniedziałek, 27 czerwca br., o północy nadajniki naziemnej telewizji w rejonie Łomży przejdą na nowy standard nadawania. Przełączenie dotyczy multipleksów: MUX-1 i MUX-2 (czyli stacje komercyjne), natomiast nie jest znany termin przełączenia MUX-3 (telewizja publiczna). Zmiana ta może oznaczać dla wielu odbiorców konieczność wymiany telewizora.
Telewizja analogowa skończyła się w Polsce w 2013 roku. Wtedy standardem telewizji naziemnej stał się standard cyfrowy DVB-T. Teraz, zgodnie z ustalonym harmonogramem URE zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji – DVB-T2. Jako ostatnie na nadawanie w nowym przełączą nadajniki w województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Najważniejsza zmiana dotyczy kodeka. Dla odbiorców ma się to oznaczać lepszą jakość dźwięku i obrazu. Inną konsekwencją przejścia na nawy standard będzie możliwość umieszczenia większej liczby kanałów na takim multipleksie.
Niemal wszystkie telewizory sprzedawane w Polsce od kilku lat oferują wsparcie dla DVB-T2. Czy konkretny telewizor obsługuje można sprawdzić na stronie internetowej https://telewizjanaziemna.pl/ wpisując model telewizora. Jeśli obsługuje wystarczy na nowo przeszukać kanały i po sprawie.
Dla tych odbiorców, których telewizory nie obsługują nowego standardu, w marcu Rada Ministrów postanowiła o wsparciu. Można otrzymać 100 zł na zakup dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji w nowym standardzie. Wniosek o świadczenie złożyć może jedna osoba z gospodarstwa domowego, dołączając oświadczenie o trudnej sytuacji materialnej. Można go złożyć elektronicznie przy pomocy platformy gov.pl lub na poczcie. Potwierdzeniem otrzymania dofinansowania będzie kod otrzymany mailem lub w postaci wydruku, jeśli wniosek był papierowy. Kod można zrealizować do końca 2022 roku w sklepach stacjonarnych i internetowych.
W podobny sposób można uzyskać 250 zł na zakup telewizora.
Zmiana standardu nadawania obejmie:
MUX-1: TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV,
MUX-2: TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2
MUX-4: Wydarzenia24
Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji prezes UKE zezwolił na działanie w starym standardzie do końca 2023 roku telewizji publicznej.
Zatem zmiana nie obejmie na razie kanałów MUX-3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD).
Nadawcy kanałów TVN, Polsatu, TV Puls i Kino Polska protestują przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu wszystkich uczestników rynku i faworyzowanie telewizji publicznej. "Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" – czytamy w oświadczeniu. "Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców" - podnoszą prywatni nadawcy.
Zmiany nie mają wpływu na odbiorców telewizji kablowych, platform cyfrowych i saterlitarnych. Do tej pory po zmianach, około 2,5 mln widzów pozostawało tylko w starym standardzie i nie mogło oglądać telewizji komercyjnych i niezależnych. Od jutra ta liczba może się powiększyć o kolejnych z naszego regionu.