Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Zacny Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz ma 85 lat

Główne zdjęcie
Zygmunt Zdanowicz

Szkoły w piątek kończyły rok szkolny, a w sobotę były dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży Zygmunt Zdanowicz świętuje 85. urodziny i kończy prezesowanie. W życiu pracowicie i z pełnym dobra sercem dla ludzi poświęcił aż 67 lat pracy społecznej i 24 lata przez 8 kadencji jako ceniony i lubiany prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Swojemu Następcy w TPZŁ życzy "pomyślności i tego, aby nigdy nie zwątpił w sens pięknej i wartościowej służby społecznej".

Sobota, 25. czerwca, jest ważna w działalności TPZŁ, ponieważ w auli I LO odbywa się 31. Walny Zjazd Delegatów stowarzyszenia, które powstało z inicjatywy łomżyniaków w Warszawie w 1958 r. Kwartalnik TPZŁ "Wiadomości Łomżyńskie" w 70. numerze na lato 2022 r. opublikował wywiad z Zygmuntem Zdanowiczem, autorstwa Wawrzyńca Kłosińskiego. Dowiadujemy się, jaki jest przepis na znakomitą kondycję dyrektora I LO w latach 1978-2004: zakodować sobie, że ani sukcesy, ani błędy nie mogą być treścią życia, i pamiętać, że jutro jest nowy dzień. Warto uważnie obserwować swój organizm, pozwolić mu na samodzielną walkę z dolegliwościami, aby nie stać się lekomanem.

24 lata TPZŁ w błyskawicznym skrócie 
W ciekawym wywiadzie prezes Zygmunt Zdanowicz opowiada o działalności w TPZŁ, z którym nie zamierza się pożegnać. Prezes Zdanowicz wylicza mnóstwo inicjatyw, służących popularyzacji i zachowaniu wiedzy o przeszłości Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz dziejach ich mieszkańców: 10 tomów rocznika "Ziemia Łomżyńska", 22 książki, 95 numerów kwartalnika "WŁ". TPZŁ gromadzi fotografie miasta i okolic w konkursie "Załomżenie" i opracowuje biogramy, -do tej pory ponad 800 znanych mieszkańców. Towarzystwo ratuje wspomnienia w konkursie o życiu "W mieście, co było mi rajem" i ok. 300 zabytków starego cmentarza, przez kwestę we Wszystkich Świętych od 1984 r. Cieszy organizacja aż 7 zjazdów nauczycieli i wychowanków szkół i ufundowanie sztandaru TPZŁ. W bibliotece TPZŁ przy Sienkiewicza 8 znajduje się ponad 140 prac dyplomowych i magisterskich, a nawet doktorska, zebranych podczas konkursu o tematyce łomżyńskiej. Warto do niego powrócić. Zdaniem Pana Dyrektora i Prezesa Zdanowicza, miłość do małej ojczyzny - Ziemi Łomżyńskiej, to cząstka miłości i szacunku do umiłowanej Ojczyzny, Polski. Prezes TPZŁ po 24 latach pracowitej służby ocenia, że większość członków TPZŁ to ludzie w przededniu emerytury lub młodzi emeryci. Młodsi zajęci są bardziej budowaniem własnego życia rodzinnego i kariery zawodowej, ale pewnie niejeden po osiągnięciu stabilizacji zatęskni do zbiorowego i bezinteresownego działania... Cenimy od dziesiątek lat Pańską kulturę, takt, życzliwość, wiedzę, humor i precyzję, Zacny Panie Prezesie.   

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Jak piękny sen 400 lat minęło jak jeden dzień...

Zygmunt Zdanowicz zostaje prezesem TPZŁ na 7. kadencję

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Zdanowicz Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

Dyrektor Zdanowicz: "Minister nie rządzi sumieniami"

Foto: Zygmunt Zdanowicz
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę