Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Kurpik dla Marka Olbrysia i Skiela Kapeli

Główne zdjęcie
Marek Olbryś uhonorowany Kurpikiem

Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego i Skiela Kapela z Łomży znaleźli się wśród tegorocznych nagrodzonych statuetką Kurpika. To prestiżowa i ceniona nagroda Prezesa Związku Kurpiów, którą laureaci otrzymują za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego.

- W zamyśle nagroda Kurpika ma łączyć ziemie kurpiowskie administracyjnie podzielone na kilka województw. Największa część przypada na powiat ostrołęcki, dalej łomżyński, kolneński, przasnyski i szczyciniecki. W związku z tym, że są to trzy województwa, różne ośrodki kultury to chodziło o to, aby się ludzie poznawali – tłumaczy Mirosław Grzyb, Prezes Związku Kurpiów. 

- Oczkiem w głowie Kurpiów jest Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – mówi Prezes. - Chcielibyśmy, aby się bardziej rozwijał. Marek Olbryś wychodził, aby skansen znalazł lepszego właściciela. Przekonał Miasto Łomżę, aby zgodziło się oddać ten skarb i namówił Urząd Marszałkowski do jego przyjęcia. To ważne, bo może to oznaczać, że komuś trzeba będzie trochę zabrać, ale to Jego wielka zasługa – mówił o wicemarszałku Mirosław Grzyb. 

Przypomniał, że tego typu obiekty zwykle są pod kuratelą ministerstwa czy marszałków. Finansowanie jakie zapewniało Miasto Łomża sprawiało, że skansen był niedoinwestowany i walczył o przetrwanie. „Cieszyli się, że mają na płace” - tłumaczył Prezes. Teraz Kurpie z nadzieją patrzą na nowego właściciela, który pozwoli osiągnąć Skansenowi należny mu prestiż i rozwój. 

Radości z ogromnego wyróżnienia nie kryje Marek Olbryś, pniok i wicemarszałek województwa podlaskiego. 

- W środowisku kurpiowskim to bardzo duże wyróżnienie, które uskrzydla – mówi i przyznaje, że dostał nie za to co zrobił, ale za to co się wydarzy.

- W rozmowach często powtarzano, że Skansen podupadał, starzał się i trzeba coś z tym było zrobić by przywrócić go do życia, a właściwie tchnąć w niego nowego ducha i energię taką jaką mieli podczas jego powstawania Adam Chętnik i mój dziadek Bolesław Olbryś – wskazuje. Przy okazji dziękował dziadkom, za wychowanie i kurpiowską duszę, jaką od nich otrzymał.

Kultura kurpiowska, która wykształciła się przez pokolenia nie jest kopią innej. Jest unikalna i ciągle żywa. Ważnym elementem tożsamości kurpiowskiej jest muzyka, taniec i strój ludowy. Prezes Mirosław Grzyb podkreśla, że każdy zespół jest szczególnie ważny i jest oczkiem w głowie wszystkich kurpiów, a Skiela Kapela, która została nagrodzona w tym roku, będąca zespołem bardziej folkowym, ma moc przyciągania młodych słuchaczy. 

DSC_0305.JPG
Skiela Kapela odbiera Kurpika

 

- To zaszczyt i prestiż, że znaleźliśmy się w gronie tak wspaniałych twórców i wykonawców muzyki ludowej – mówi Grzegorz Sekmistrz, aranżer i pianista zespołu Skiela Kapela. - Doceniona została moja praca, moje aranże i praca całego zespołu. To pierwsza nagroda dla zespołu - dodaje z radością.

- Ta muzyka stwarza duże horyzonty. To wyróżnienie motywuje do dalszego działania, do poszukiwania jeszcze czegoś nowego w tej muzyce – wyznaje Sekmistrz. 

Uroczysta gala wręczenia Kurpików odbyła się 20 czerwca 2022 roku w Ostrołęckim Centrum Kultury. W dotychczasowych 21 edycjach nagrodzono 258 osób i instytucji w 12 kategoriach.

 

Fot. dzięki uprzejmości Powiatu Łomżyńskiego

Foto: Marek Olbryś uhonorowany Kurpikiem
Foto: Skiela Kapela odbiera Kurpika z rąk Mirosława Grzyba Prezesa Związku Kurpiów
Foto: Wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, Sławomir Korsan bas - Skiela Kapela,  Adam Mordasiewicz perkusista - Skiela Kapela, Agnieszka Żemek-Pawczyńska śpiew - Skiela Kapela, Grzegorz Sekmistrz klawiszowiec Skiela Kapela, Mirosław Grzyb prezes Związku Kurpiów i Lech Szabłowski starosta łomżyński
Foto: Marek Olbryś odbiera Kurpika z rąk Mirosława Grzyba Prezesa Związku Kurpiów
Foto: Mirosław Grzyb prezes Związku Kurpiów, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, Marek Olbryś wicemarszałek województwa podlaskiego, Lech Szabłowski starosta łomżyński
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę