Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Flaga Łomży powiewa na Polskim Domku w Iraku

Główne zdjęcie
Flaga Gminy Łomża i miasta Łomży i Województwa Podlaskiego powiewają na Domku Polskim w Iraku

Trzy flagi: Miasta Łomża, Gminy Łomża i Województwa Podlaskiego powiewają w 40 stopniach C na parterowym Polskim Domku w Al Asad, gdzie 19. maja po 5 godzinach lotu dotarł major Daniel Mazur z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Wśród ok. 300 żołnierzy XII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego nie było dotąd zachorowań ani wypadków. Misja przebiega bezpiecznie.

Baza Al Asad znajduje się w centrum Iraku, ale polscy żołnierze stacjonują ponadto w kilku innych lokalizacjach. - Pierwszą myślą po wylądowaniu było: "jak tu gorąco" - opowiada uczestnik misji wojskowej w Iraku. Major i komandor Daniel Mazur z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego był wcześniej na misjach w Afganistanie i Kosowie na Bałkanach. Misja Polaków polega na doradztwie i rozwoju zdolności do funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa Iraku. Cel szkoleniowo-doradczy realizuje Kontyngent, którego trzon stanowi 5. Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa, we współpracy z żołnierzami z USA, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii. Polski Domek w Al Asad to rodzaj świetlicy (nie kantyny), gdzie żołnierze po służbie mogą porozmawiać, wypić kawę, obejrzeć film i telewizję.

Ambasador Łomży i Ziemi Łomżyńskiej
Flagi do wywieszenia na Polskim Domku w Iraku major Mazur otrzymał przed miesiącem podczas uroczystej zbiórki w Sali Tradycji 18. Pułku przy Alei Legionów w  Łomży. Wówczas reprezentanci środowisk politycznych i samorządowych obdarowali go na drogę, m.in., flagami, a 48-letni major obiecał być godnym ambasadorem  regionu. Oficerowi Wojska Polskiego flagi przekazali w imieniu społeczności: wicestarosta Maria Dziekońska - Powiat Łomżyński; prezydent Mariusz Chrzanowski - Miasto Łomża; wójt Piotr Kłys z zastępcą Cezarym Zborowskim - Gmina Łomża; wicemarszałek Marek Olbryś - Województwo Podlaskie, zaś senator PiS Marek A. Komorowski – Rzeczpospolitej.

Major Mazur dziękował dowódcy za zaufanie, wiarę w możliwości, szansę reprezentowania Polski, Wojska Polskiego i 18. Pułku, województwa podlaskiego, powiatu łomżyńskiego, Łomży i gminy. 

Żołnierze XII Zmiany PKW zastąpili w kwietniu i maju XI Zmianę PKW w Iraku. Ambasadorem Łomży i Ziemi Łomżyńskiej jest tam przez pół roku major Daniel Mazur. - Szybko ten miesiąc nam minął - ocenia upływ czasu na misji pokojowej. Zdarzały się pustynne burze, a dosłownie zamiecie, kiedy było bardzo dużo drobniutkiego pyłu piaskowego w powietrzu. Żołnierze mają odpowiednie zabezpieczenia nosa, ust i dróg oddechowych, żeby pył w czasie burzy nie przedostawał się do płuc.

Una misión, muchas naciones.
Podczas 1. miesiąca XII Zmiany PKW w Iraku odbyło się kilka imprez, poza celami realizowanymi w czasie służby na misji. Do znaczących wydarzeń należał uroczysty apel 1. czerwca 2022 r.

- Na terenie polskiej bazy w Iraku nastąpiło przekazanie dowodzenia pomiędzy dowódcą XI zmiany płk. dr. Jackiem Cichoszem a dowódcą XII zmiany PKW Irak płk. Romanem Brudło - wspomina major Mazur. - Pułkownik Cichosz życzył nam sukcesów, trafnych decyzji i żołnierskiego szczęścia. Płk. Brudło dziękował XI zmianie za sprawne przygotowanie rotacji i płynne przekazanie obowiązków. Żołnierze uczcili polski Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i z żołnierzami z innych kontyngentów, stacjonujących w Al Asad, wzięli udział w obchodach Memorial Day, będącego jego odpowiednikiem. Nasza reprezentacja uczestniczyła w treningu Murphy Cross Fit. Upamiętniało to por. Michaela Murphy'ego. żołnierza armii Stanów Zjednoczonych. Poległ w 2005 r. Konkurencje Cross Fit obejmowały: 1 milę biegu, 100 podciągnięć, 200 pompek, 300 przysiadów i 1 milę biegu.

- Żołnierze kształtują w sobie motywację i wytrwałość, umiejętności dążenia do celu i pokonywania  słabości - komentuje major. - Okazują sobie wzajemny szacunek, ułatwiają komunikację i integrację w środowisku międzynarodowym. Zwiększa to poziom tolerancji pośród różnych języków, kultur, tradycji, religii. Myśl operacji w Iraku to: One mission, many nations (Jedna misja, wiele narodów).

13. czerwca przypadało Święto Żandarmerii Wojskowej. Data nawiązuje do  powołania 13. czerwca 1831 r. Służby Polowej Dywizjonu Karabinierów Konnych i zatwierdzenia daty Święta Żandarmerii w 1935 r. w II Rzeczypospolitej. Kapelan ks. por. Michał Kollek odprawił mszę w intencji żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej, która zapewnia przestrzeganie dyscypliny wojskowej oraz prawa. Zachowanie żołnierskiego ładu i porządku nasi żołnierze na misji pokojowej mają w genach.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Major Mazur wyrusza z flagami na misję do Iraku

Oficer z 18. Pułku w Łomży wyrusza na misję do Iraku

 

Foto: Flaga Gminy Łomża i miasta Łomży i Województwa Podlaskiego powiewają na Domku Polskim w Iraku
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę