Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Oficer z 18. Pułku w Łomży wyrusza na misję do Iraku

Ponad pół roku trwały przygotowania około 300 żołnierzy z XII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy w kwietniu i maju zastąpią żołnierzy XI Zmiany PKW w Iraku. Ambasadorem Łomży i Ziemi Łomżyńskiej będzie major Daniel Mazur (lat 48), który ma doświadczenie z misji w Afganistanie i Kosowie na Bałkanach. - Nasza misja polega na doradztwie i rozwoju zdolności do funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa w Iraku i Królestwie Jordanii - mówi major Mazur, który został rzecznikiem XII Zmiany PKW. - Trzon PKW tworzy 5. Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa.

Po ćwiczeniach na poligonie w Wędrzynie i uroczystościach pożegnania żołnierzy w Sulechowie w województwie lubuskim, major Daniel Mazur powrócił do macierzystego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. - Jak powiedział płk Roman Brudło, dowódca XII Zmiany PKW, ćwiczenia te były bardzo intensywne i żmudne, żebyśmy dobrze przygotowali się do misji zagranicznej - opowiada mjr Mazur. - Pułkownik Brudło jest zastępcą dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej, należącej do 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Większość żołnierzy PKW służy w 5. Lubuskim Pułku Artylerii z Sulechowa, którym dowodzi płk Grzegorz Parol. Będziemy stacjonować w kilku bazach w Iraku. Nasza służba może obejmować także działania w Kuwejcie i Katarze podczas współpracy z żołnierzami NATO, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Norwegii, Litwy.

"Muszą być przygotowani na różne scenariusze"
Żołnierze na poligonie przeszli szczegółową certyfikację, którą przeprowadził Zespół Certyfikujący Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem jest sprawdzenie zdolności do realizacji zadań mandatowych misji zagranicznej. - Ważne są: pewność siebie, wiedza, umiejętności, precyzja i profesjonalizm, bo dają rękojmię wykonania zadania na optymalnym poziomie – mówi mjr Mazur. - Poznaliśmy międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych i prawa zwyczajowe. Nie wyjeżdżamy na misję u siebie, w kraju. Będziemy w sytuacjach, wymagających spokojnej reakcji. Dlatego ćwiczyliśmy, m.in. procedury ochrony bazy, działania sił szybkiego reagowania (tzw. QRF, quick reaction force), konwojowanie i ochronę doradców, kontakt ogniowy, ewakuację rannych za pomocą śmigłowca i rozpoznanie miejsc niebezpiecznych. Misja ma charakter doradczy, lecz mimo to, żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego muszą być przygotowani na różne scenariusze.

Polski Kontyngent ma realizować działalność mandatową Sił Globalnej Koalicji przeciw Państwu Islamskiemu, szkoląc i doradzając Irakijczykom i Jordańczykom w zwalczaniu terrorystów z ISIS. W XII Zmianie PKW będą również żołnierze z: 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Logistycznej, 5 Pułku Inżynieryjnego oraz 2 Wojskowego Szpitala Polowego, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Specjalnych. Zmianę Kontyngentu Wojskowego IRAK NMI (NATO Mission Iraq) pożegnali na rynku w Sulechowie: generał dywizji dr Dariusz Parylak, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, oraz pułkownik Grzegorz Parol, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, który życzył żołnierzom szczęścia i spotkania po powrocie w pełnym składzie.

DSC_0686.JPG
Major Daniel Mazur

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146    

 

Zdjęcia: Lidia Kaiser / 18. Łomżyński Pułk Logistyczny; Archiwum / 5. Lubuski Pułk Artylerii 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Major Daniel Mazur
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę