Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Średniowieczne łuki na bloku przy Rycerskiej

Fasady dwóch bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży zostały odnowione, lecz na pomalowaniu ścian nie poprzestano. Elewacje zostały dodatkowo udekorowane znakami łuków ze strzałami, stosowanymi przeciw atakującym ludziom i zwierzętom dla ich mięsa.

Stosowane w dawnych wiekach średniowieczne elementy uzbrojenia znalazły się, m.in. na bloku przy ulicy Rycerskiej 2. Jak wyjaśnia prezes SM Perspektywa Leszek Konopka, prace plastyczne zostały zlecone dla projektantki. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat, udekorowane w podobnej formie, nawiązującej do nazwy ulicy, mają zostać także bloki Perspektywy przy ul. Rycerskiej 5 i 7, a następnie też 6 i 8 oraz 10. Analogicznego nawiązania do archaicznej nazwy doczekał się również blok przy ul. Kasztelańskiej 2, zaś jeszcze w tym roku ozdobione symbolami plastycznymi zostaną bloki przy Kasztelańskiej 6 i 8, a może i Kasztelańskiej 4. Jak widać na ścianie, rycerze walczyli nie tylko mieczami ...?
Natomiast kasztelan w średniowiecznej Polsce XII i XIII wieku to urzędnik, do którego obowiązków należała obrona zamku lub grodu z podlegającym mu okręgiem kasztelanii. Z jej terenu zbierał daniny na rzecz władcy i sprawował władzę sądowniczą. System podziału kraju na kasztelanie w XV wieku (gdy Łomża w 1418 r. dostała prawa miejskie) zamieniono na powiatowy.   

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę